Instalacje

Pellet drzewny – dlaczego warto się na niego zdecydować?

Pellet

Wśród nowoczesnych metod ogrzewania pomieszczeń wysoką pozycję zajmują kotły na biomasę. Biomasa to ekologiczne paliwo naturalnego pochodzenia. Wytwarza się je z produktów lub odpadów pochodzących z produkcji rolnej, leśnej i pokrewnych gałęzi przemysłu. Oznacza to, że pellet może powstawać z odpadów drzewnych, ze słomy zbóż czy łusek słonecznika. Największą popularnością cieszy się jednak pellet drzewny. Dlaczego warto ogrzewać dom tym opałem?

Jak powstaje pellet drzewny?

Do produkcji pelletu drzewnego wykorzystuje się zręby i wióry pozyskane w procesie obróbki drewna. Najwięcej tego typu odpadów znajdziemy na tartakach, ale również w firmach zajmujących się produkcją drewnianych domów i mebli. Pellet drzewny wytwarza się z odpadów pochodzących z różnych drzew, ale na polskim rynku szczególnie ceniony jest pellet sosnowy – ze względu na wysoką wartość opałową, łatwą dostępność i przystępną cenę.

Producent pelletu

Pellet drzewny wytwarza się wyłącznie z odpadów drzewnych, co oznacza, że w procesie produkcji nie wykorzystuje się sztucznych dodatków, lepiszczy, ani materiałów drewnopodobnych. Surowiec powinien być wolny od zanieczyszczeń, szczególnie w postaci drobinek metalu. Zebrane zręby i wióry są rozdrabniane, następnie prasowane pod wysokim ciśnieniem. Proces tworzenia gładkiej masy ułatwia woda. Kiedy masa jest odpowiednio przygotowana, prowadzony jest proces granulacji, czyli wyciskania przez specjalną prasę granulatu o średnicy 6-8 mm. Gotowy pellet musi wyschnąć i wystygnąć, a następnie pakowany jest w foliowe worki (najczęściej w jednym worku umieszcza się 15 kg pelletu).

Pellet drzewny – dlaczego warto ogrzewać biomasą?

Pellet powstaje z odpadów drzewnych, a to oznacza, że surowiec do jego produkcji pozyskiwany jest przy okazji obróbki wyciętych drzew. Wycinka drzew nie jest prowadzona specjalnie z myślą o wytwarzaniu pelletu, poza tym drzewa uznawane są za surowiec odnawialny. To sprawia, że pellet drzewny jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą ogrzewać dom w sposób ekologiczny. Proces spalania pelletu nie jest szkodliwy dla środowiska naturalnego – w tym wypadku mówimy o zerowej emisji dwutlenku węgla, natomiast emisja innych substancji do atmosfery jest ograniczona do minimum. Poza tym pellet drzewny nie pachnie brzydko, a jego popiół to bardzo cenny nawóz roślinny.

Ekonomiczne ogrzewanie pelletem drzewnym

Pellet drzewny dobrej jakości spala się równo i długo, a tym samym oddaje do pomieszczenia odpowiednią ilość ciepła. Im lepszej jakości opał, tym mniejsze zużycie, ponieważ pellet spala się do końca, nie spieka, nie zapycha podajnika, nie zapełnia zbyt szybko pojemnika na popiół. Kaloryczność pelletu drzewnego jest porównywalna z kalorycznością węgla typu ekogroszek. A jeśli dodamy do tego, że korzystanie z kotłów na biomasę jest niezwykle wygodne, bo niemal bezobsługowe, szybko zrozumiemy, dlaczego pellet drzewny jest idealnym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych. Kotłownia, w której stanie kocioł na biomasę, śmiało może pełnić dodatkowe funkcje, nawet suszarni na pranie, ponieważ pellet nie brudzi, nie pachnie brzydko, a dzięki poręcznym workom jest bardzo wygody w transporcie i przechowywaniu.

Comment here