Porady

Pellet tylko drzewny? Jakie są rodzaje pelletu?

Pellet to jedno z popularnych paliw grzewczych. Paliwo stałe, powstałe z części roślinnych. Z tego powodu pellet nazywany jest biomasą, czyli paliwem ekologicznym, do którego powstania wykorzystuje się odpady lub produkty pochodzące z rolnictwa lub leśnictwa. Pellet cieszy się rosnącą popularnością z kilku powodów. Ale czy dotyczy to tylko pelletu drzewnego? Jakie są rodzaje pelletu i który z nich najlepiej sprawdza się w przydomowych kotłowniach?

Pellet i jego rodzaje

Gotowy pellet przyjmuje formę granulatu. Granulki mają lekko podłużny kształt i średnicę nie większą niż 6-8 mm. Czym się różnią? Kolorem, który jest uzależniony od rodzaju wykorzystanego surowca.

Do produkcji pelletu wykorzystuje się części roślin. Takie, które da się sprasować i uformować zgodnie z oczekiwaniami, i które rzeczywiście pozwolą na powstanie wysokokalorycznego opału. Pellet powstaje przede wszystkim z odpadów drzewnych, czyli zrębów i wiórów stanowiących materiał poprodukcyjny obróbki drzewnej. Ale pellet wytwarza się również ze słomy zbóż czy łupin słonecznika.

Pellet drzewny – gatunki drewna i klasy pelletu

W przydomowych kotłowniach wykorzystuje się przede wszystkim pellet drzewny, ale tutaj również możemy wyróżnić kilka rodzajów. Pellet może powstać z określonego gatunku drewna, albo mieszaniny różnych gatunków. Producent pelletu drzewnego najczęściej stawia na sosnę, ale nie jest to jedyny gatunek drewna, jaki sprawdza się do produkcji biomasy.

Oferowany na rynku pellet drzewny dzielony jest również na klasy, które informują o jakości produktu. Nierzadko od klasy uzależniona jest cena pelletu, choć dobry pellet da się kupić w bardzo atrakcyjnej cenie, wystarczy poszukać. Wielu sprzedawców zgadza się na sprzedaż jednego albo dwóch worków pelletu do testów. Klient może przetestować biomasę w swoim kotle, a jeśli opał spełni jego oczekiwania, złożyć zamówienie na większą ilość.

Czym wyróżnia się dobry pellet drzewny?

Przede wszystkim jest to produkt powstały wyłącznie z odpadów drzewnych, a więc bez dodatków w postaci materiałów drewnopodobnych oraz kleistych substancji sztucznych. Pellet powinien mieć jednolity kolor. Jeśli kolorów jest kilka, a dodatkowo powierzchnia granulatu jest nierówna i pellet łatwo się kruszy, z dużym prawdopodobieństwem trafiliśmy na produkt złej jakości. Ponadto warto zwrócić uwagę na zapach opału. Jeśli wyczuwamy chemiczną woń, a nie zapach drewna, również możemy mieć podejrzenia co do jakości pelletu.

Dobry producent pelletu drzewnego dba o jakość swojego produktu. Dokładnie śledzi proces powstawania opału, poczynając od gromadzenia czystego surowca, skończywszy na pakowaniu gotowego granulatu do worków. Jeśli taki pellet trafi do klienta, w workach nie powinno być ani zbyt wiele popiołu, ani pokruszonego granulatu.

Oczywiście takie oględziny nie wystarczą, by ostatecznie przekonać się o jakości produktu. Konieczne jest uruchomienie kotła grzewczego i obserwacja procesu spalania pelletu.

Comment here