Wybierając źródło ciepła dla budynku mieszkalnego, możemy wziąć pod uwagę wiele różnych rozwiązań. Decyzja musi być dobrze przemyślana, bowiem właściwy wybór zadecyduje o komforcie cieplnym, o kosztach ogrzewania, a w niektórych przypadkach również o estetyce wnętrza. Oczywiście na estetykę w największym stopniu wpływają urządzenia, których nie ukrywa się w kotłowni, a montuje bezpośrednio w salonie. Mowa tu o kominkach w zabudowie oraz o piecykach wolnostojących.
Piece wolnostojące a kominki – podstawowe różnice
Nowoczesne piece typu koza działają na podobnej zasadzie, co tradycyjne kominki. Opalane są drewnem, posiadają obudowę wyposażoną w drzwiczki z przeszkleniem, oddają ciepło do pomieszczenia, w którym się znajdują. Oczywiście wkłady kominkowe do zabudowy mogą posiadać szereg dodatkowych funkcji, m.in. płaszcz wodny, a tym samym oferować możliwość ogrzewania pozostałych pomieszczeń w budynku oraz wody użytkowej. Tymczasem możliwości piecyków wolnostojących, czasem nazywanych również piecykami kominkowymi, są ograniczone. Niemniej w niektórych przypadkach taki piecyk i tak okazuje się być lepszym wyborem, aniżeli tradycyjny kominek.
O ile kominek jest trwale zespolony ze ścianą i obudowany materiałem wykończeniowym, o tyle piece wolnostojące są urządzeniami mobilnymi. Nie są przymocowane do ściany, dlatego mogą być przesuwane, ich lokalizację można dowolnie zmieniać. Oczywiście pod warunkiem,że pozwolą na to warunki lokalowe i umiejscowienie przewodów kominowych.
Piece typu koza czy kominki – które rozwiązanie jest lepsze?
Montaż piecyka kominkowego jest tańszy, łatwiejszy i szybszy. Oczywiście wiele osób marzy o budowie kominka z prawdziwego zdarzenia, bo ten ma mocno dekoracyjny charakter, ale czasem z różnych względów ustawienie piecyka typu koza wydaje się być lepszym rozwiązaniem. Z taką sytuacją spotykamy się w małych pomieszczeniach, w których nie ma miejsca na budowę kominka. Wówczas nie chcemy, by urządzenie grzewcze znajdowało się w pomieszczeniu przez cały rok, a jedynie w sezonie grzewczym. Poza sezonem piecyk może być wyniesiony do pomieszczenia gospodarczego. Piece wolnostojące to dobra opcja także wówczas, gdy w budynku jeszcze nie uruchomiono docelowego systemu grzewczego i dogrzewanie pomieszczeń ma charakter tymczasowy.
Jakie są zalety piecyków wolnostojących?
Tzw. kominki wolnostojące, jak sama nazwa wskazuje, nie wymagają skomplikowanego montażu i zabudowy. Są mobilne, więc w razie potrzeby można je przestawić, bądź wymienić na inny model bez konieczności przeprowadzania remontu. Jednocześnie nowoczesne piece typu koza charakteryzują się wysoką sprawnością i są efektywnymi urządzeniami grzewczymi. Podobnie jak kominki do zabudowy, muszą spełniać zaostrzone normy dotyczące efektywności grzewczej i emisyjności spalin. Warto również dodać, że piecyki wolnostojące również potrafią wyróżniać się ciekawym designem.
Oczywiście elegancja i trwałość kominków zabudowanych (wykonanych na bazie wkładów kominkowych) nie mają sobie równych, ale montaż pieca wolnostojącego w niektórych przypadkach może być najlepszym wyborem.