Bez kategorii

Pielęgnacja i konserwacja domowego kominka na bazie wkładu kominkowego

Domowy kominek to miejsce, przy którym domownicy uwielbiają spędzać czas. Wpatrywanie się w tańczące ogniki działa relaksująco, a przyjemny nastrój udziela się wszystkim zebranym. W tej chwili bardzo modne stało się projektowanie dużych, otwartych salonów z kominkiem. Oczywiście nie są to kominki w formie, jaką znamy z przeszłości. Otwarte palenisko i masywna obudowa z licznymi zdobieniami nie są tym, czego oczekuje się od wykonawców kominków. Dzisiejsze urządzenia powstają na bazie wkładu kominkowego, a ich obudowa pozbawiona jest nadmiaru ozdobników.

Wkład kominkowy i jego obudowa

Wkład kominkowy to urządzenie z zamkniętym paleniskiem, wyposażone w solidne drzwiczki z przeszkleniem. Wkład może mieć więcej niż jedną szybę, wówczas mówimy o wkładach dwu-, a nawet trójstronnych. Natomiast klasyczny wkład kominkowy, na jaki decyduje się najwięcej klientów, ma szybę tylko z przodu.

Wkłady kominkowe wykonuje się ze stali lub żeliwa, przy czym certyfikowane wkłady przeznaczone do zabudowy to właśnie wkłady stalowo-szamotowe. Wkłady dopuszczone do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej muszą spełniać szereg wymagań, ale dzięki temu użytkowanie gotowych kominków jest komfortowe i bezpieczne.

Wkład kominkowy to serce kominka, ale aby kominek rzeczywiście mógł pełnić funkcję dekoracyjną w pomieszczeniu, musi posiadać estetyczną obudowę. Współcześnie obudowy kominkowe wykonuje się z różnych materiałów, ale największą popularnością cieszą się specjalne płyty kominkowe, płyty z kamienia naturalnego, a także płytki ceramiczne. Poszczególne materiały różnią się nie tylko ceną i walorami estetycznymi, ale przede wszystkim trwałością, a w niektórych przypadkach – sposobem konserwacji i pielęgnacji. Pamiętajmy, że zarówno o nowoczesne wkłady kominkowe, jak i kominki tradycyjne, przypominające nieco piece kaflowe, trzeba dbać w sposób zalecany przez producenta.

Jak czyścić wkłady kominkowe?

Zacznijmy od podkreślenia roli profilaktyki, bowiem odpowiedzialne użytkowanie kominka sprawia, że jego czyszczenie może odbywać się zdecydowanie rzadziej i nie jest pracochłonne. Przede wszystkim w kominku należy palić odpowiednio przygotowanym drewnem. Drewno musi być suche, wolne od chorób i zanieczyszczeń. Musi to być drewno liściaste wybranych gatunków. Spalając takie drewno, do tego odpowiednio regulując moc spalania ograniczamy osiadanie sadzy i zanieczyszczeń na wewnętrznych ściankach wkładu, jak również w przewodach kominowych.

Czyszczenie kominka najlepiej rozpocząć od sprawdzenia stanu technicznego. Szczególną uwagę zwróćmy na uszczelki i drzwiczki. Następnie wnętrze kominka i szybę kominkową należy wyczyścić za pomocą dedykowanych środków czyszczących.

Jeśli chodzi o czyszczenie obudowy kominkowej, wszystko zależy to od materiału użytego do jej wykonania. Najłatwiej czyści się gładkie powierzchnie, do których nie przywierają zabrudzenia. Natomiast obudowy z piaskowca, choć piękne i jasne, wymagają większych nakładów pracy, zwłaszcza jeśli kominek nie jest właściwie użytkowany i na zewnątrz czasem wydobywa się dym.

Comment here