Instalacje

Pompa ciepła czy pellet? Ekologiczne metody grzewcze

pellet

Pompa ciepła nazywana jest rozwiązaniem przyszłości. Rzeczywiście, biorąc po d uwagę sposób, w jaki działa urządzenie oraz to, jak duży nacisk kładzie się obecnie na walkę ze smogiem, pompy ciepła mogą zostać w przyszłości spopularyzowane. Stopniowo przekonuje się do nich coraz więcej osób, choć sceptyków również nie brakuje. Część osób uważa, że w rzeczywistości lepiej ogrzewać dom kotłem na paliwo stałe. Nie chodzi tu jednak o żadne paliwo, a biomasę. Zatem co jest lepsze – pompa ciepła czy pellet?

Pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne

Instalacje wykorzystujące energię odnawialną to zarówno pompy ciepła, jak i panele fotowoltaiczne. Pompy ciepła pobierają energię z powietrza, gruntu lub wody, natomiast instalacje fotowoltaiczne korzystają z promieniowania słonecznego. Instalacje te nierzadko działają wspólnie, ponieważ pompy ciepła nie mogą funkcjonować bez dostępu do energii elektrycznej. Instalacja fotowoltaiczna pozwala wprowadzić oszczędności w tym zakresie.

Wykorzystanie energii odnawialnej

Korzystanie z energii odnawialnej jest korzystne z punktu widzenia ekologii. Nie dochodzi do wyczerpywania złóż paliw kopalnianych ani wycinki lasów. Korzystamy z tego, co oferuje nam natura. Pompy ciepła pozyskują energię z zewnątrz, a nie z procesu spalania paliw stałych, a zatem nie emitują do atmosfery żadnych szkodliwych substancji. Niemniej w sytuacji, gdy instalacja nie została wykonana poprawnie, może okazać się, że w rzeczywistości ogrzewamy dom energią elektryczną. Wiele osób boi się takiej sytuacji, zwłaszcza że koszt montażu pompy ciepła jest bardzo wysoki. Co, jeśli mimo poniesienia wysokich kosztów początkowych, pompa nie zda egzaminu? Specjaliści potrafią odpowiedzieć na te pytania, ale nie wszyscy inwestorzy wierzą w te zapewnienia. Decydują się na ekologiczne metody ogrzewania, w których mogą mieć pod kontrolą proces spalania opału. Ekologicznym paliwem grzewczym, którego popularność cały czas rośnie jest pellet drzewny.

Pompa ciepła czy pellet drzewny?

Biomasa powstaje z produktów lub odpadów pochodzących z produkcji rolnej, lub leśnej. Pellet wytwarza się z wiórów i zrębów drzewnych, słomy zbóż czy łupin słonecznika, a co za tym idzie – również nazywa się go paliwem odnawialnym. Wynika to z faktu, że w rolnictwie każdego roku sadzi się nowe rośliny, co nie ma nic wspólnego z wykorzystywaniem złóż kopalnianych. W miejsce wyciętych drzew sadzi się nowe egzemplarze, a przynajmniej powinno to w ten sposób wyglądać. Poza tym drzew nie ścina się z przeznaczeniem na pellet. Do produkcji tego opału wykorzystuje się jedynie odpady drzewne, powstałe przy okazji obróbki drewna na tartakach.

Dlaczego warto ogrzewać dom pelletem?

Pellet jest paliwem ekologicznym, ale dla większości użytków równie ważne, a nawet ważniejsze jest to, że umożliwia ekonomiczne ogrzewanie pomieszczeń. Korzystanie z kotłów na biomasę nie jest wcale droższe niż użytkowanie pieca na węgiel typu ekogroszek. Natomiast piece na pellet są bardzo wygodne w użyciu, niemal bezobsługowe, czyste. Poza tym, odpowiadając na pytanie pompa ciepła czy pellet, należy wziąć pod uwagę koszt wykonania instalacji. Błyskawicznie rosnąca popularność kotłów na pellet przyczyniła się do obniżenia ich cen.

Comment here