Wnętrza

Popularne kominki – na jakie urządzenia stawiają Polacy?

Elegancki, a jednocześnie przytulny salon, to marzenie wielu osób. Taki efekt udaje się osiągnąć dzięki odpowiednim kolorom ścian i tekstyliów, wygodnym meblom wypoczynkowym, odpowiednio dobranym dodatkom. W nowoczesnym salonie ważną rolę odgrywa również kominek. Ale jakie kominki cieszą się obecnie największą popularnością? Co kryje się pod hasłem popularne kominki?

Dlaczego zainteresowanie kominkami utrzymuje się na wysokim poziomie?

W ostatnich latach zauważamy znaczący wzrost zainteresowania ekologicznymi metodami ogrzewania. Rośnie popularność kotłów na biomasę, pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych. Neguje się natomiast wykorzystywanie tradycyjnych pieców węglowych, zwanych przez wielu kopciuchami, a nawet śmieciuchami. Jednocześnie zainteresowanie kominkami wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Wynika to z wielu czynników. Po pierwsze kominek rzadko wykorzystywany jest jako podstawowe źródło ciepła w domu. Częściej jest źródłem dodatkowym, awaryjnym, wspierającym działanie kotła grzewczego, albo w razie potrzeby zastępującym jego pracę. Kominek zapewnia domownikom bezpieczeństwo energetyczne, dlatego zdecydowanie warto mieć go w swoim domu.

Kominek i jego funkcja dekoracyjna

Kolejnym powodem popularności kominków jest pełniona przez nie funkcja estetyczna. Kominek tworzy w pomieszczeniu przyjemną atmosferę, sprawia, że staje się przytulne. Wpatrywanie się w ogień w długie jesienno-zimowe wieczory koi zmysły i pozwala się zrelaksować. Ale za dnia kominek również wygląda bardzo elegancko i podnosi estetykę pomieszczenia.

Palenie drewna a opinie środowisk ekologicznych

Wspominaliśmy wyżej, że wzrasta popularność ekologicznych metod ogrzewania. W tym miejscu należy zaznaczyć, że użytkowanie kominków, jeśli spala się w nich odpowiednie drewno, nie spotyka się z oporem ekologów. Drewno to opał naturalnego pochodzenia, odnawialny. Jeśli spalamy suche drewno odpowiednich gatunków drzew liściastych, nie przyczyniamy się do powstawania szkodliwego smogu.

Popularne kominki – jakie urządzenie wybrać?

Skoro wiemy już, skąd wynika popularność kominków, spróbujmy wskazać, które z urządzeń rzeczywiście można spotkać w polskich domach najczęściej. Okazuje się, że zdecydowanie wzrasta popularność kominków nowoczesnych, a więc opartych na stalowych wkładach kominkowych wysokiej jakości. Proste formy wkładów stalowych i gładkie powierzchnie doskonale wpisują się w najnowsze trendy wnętrzarskie.

Kolejne popularne kominki to urządzenia z dużym przeszkleniem. Niektórzy specjalnie kupują wkład kominkowy w większym rozmiarze – przeszklony przód robi wówczas ogromne wrażenie. Ale oprócz tego bardzo modne są kominki przeszklone z dwóch, a nawet z trzech stron. Niektóre z nich doskonale nadają się do montażu na rogu pomieszczenia, albo przy słupie, który oddziela np. salon od jadalni i kuchni.

Comment here