Porady

Producent pelletu – gdzie kupić dobry pellet?

Producent pelletu

Dobry pellet nie zawsze da się kupić w najbliższej okolicy. Niekiedy trzeba poszukać nieco dalej, ale w dobie Internetu nie jest to żadne utrudnienie. Transport drogowy również funkcjonuje bardzo prężnie, dlatego zamówiony towar może dotrzeć do klienta w wyjątkowo krótkim czasie. Dobry producent pelletu z równie dużym zaangażowaniem realizuje zarówno pokaźne zamówienia, jak niewielkie, np. wtedy, gdy ktoś zamawia 1 lub 2 worki pelletu do przetestowania.

Jak wybrać dobry pellet?

Na pewno warto poszukać w sieci informacji na temat tego, czym charakteryzuje się dobrej jakości opał. Do istotnych należą informacje o wzorcowych parametrach dobrego pelletu, czyli o jego wilgotności, kaloryczności i zawartości opału. Jeśli wiemy, jakie wartości uznaje się za wzorcowe, możemy porównać z nimi wartości podawane przez producenta z naszej okolicy. Jeśli rozbieżności są duże, lepiej, jeśli opał na sezon grzewczy dostarczy nam inny producent pelletu.

Pewnych informacji na temat paliwa dostarczą nam także treści zamieszone na stronie internetowej producenta. Pellet drzewny powinien umieścić tam garść informacji o tym, w jak sposób pozyskuje surowiec do wytwarzania pelletu oraz jak przebiega proces produkcyjny w jego firmie.

Surowiec do produkcji pelletu

Do produkcji pelletu drzewnego wykorzystuje się zręby i wióry, które można nazwać produktem ubocznym obróbki drzewnej. Tartaki i inne zakłady przetwórstwa drzewnego pozyskują ogromne ilości odpadów drzewnych, których nie trzeba utylizować, a wystarczy odpowiednio zabezpieczyć i wykorzystać. Jeżeli producent pelletu dysponuje własnym surowcem, ma pewność, że są to odpady niezanieczyszczone, pochodzące z drewna nielakierowanego i wolnego od chorób. Możemy spodziewać się, że pellet powstały z własnego surowca będzie opałem lepszej jakości niż taki, który wytwarza się z zakupionych zrębów i wiórów.

Producent pelletu drzewnego

To, czy pellet spełnia nasze oczekiwania, tak naprawdę sprawdzimy dopiero wtedy, gdy rozpoczniemy jego użytkowanie. Dlatego też zanim złożymy zamówienie na kilka ton opału, warto zapytać, czy producent pelletu drzewnego oferuje sprzedaż pojedynczych worków. Wówczas będziemy mogli przetestować paliwo w warunkach domowych i ocenić, w jaki sposób się spala, jakie wydziela zapachy, jak wygląda. Jeśli opał spełni oczekiwania, możemy śmiało zamawiać ilość na cały sezon grzewczy.

Comment here