Porady

Producent pelletu – przez laboratorium do celu

Producent pelletu

Mogłoby się wydawać, że produkcja pelletu nie jest szczególnie skomplikowanym przedsięwzięciem i może się nią zająć każdy, kto ma dostęp do surowca w postaci odpadów drzewnych. Dobrej jakości surowiec to połowa sukcesu, ale do produkcji pelletu niezbędny jest również wyspecjalizowany park maszynowy i laboratorium, w którym będzie można zbadać kaloryczność i wilgotność opału. Producent pelletu musi znać się na rzeczy, w przeciwnym razie nie będzie w stanie dostarczyć paliwa w wymaganej jakości.

Surowiec do produkcji pelletu

Surowiec na pellet można pozyskać w drodze zakupu, ale doświadczenie pokazuje, że większym zainteresowaniem cieszą się ci producenci pelletu, którzy dysponują własnym surowcem. Producent dobrego pelletu bardzo często sam zajmuje się przetwórstwem drzewnym i prowadzi tartak. Tym samym ma wpływ na sposób pozyskiwania surowca i powiada wiedzę na temat stanu drzew, z jakich pochodzą zręby i wióry.

W procesie obróbki drewna powstaje sporo odpadów drzewnych, których nie warto wyrzucać, a można wykorzystać do produkcji wysokojakościowego opału. Ważne jednak, by obrabiane drewno było zdrowe. Nie powinno być również pokryte impregnatem, klejem, lakierem czy farbą. Producent pelletu, który czuwa nad procesem korowania drewna, a następnie gromadzi odpady, zanim te ulegną zanieczyszczeniu lub zawilgoceniu, wytworzy lepszej jakości paliwo, aniżeli firma, która skupuje odpady z okolicznych zakładów, nie do końca wiedząc, w jaki sposób zostały pozyskane.

Oczywiście pamiętajmy, że nawet najlepszy surowiec może ulec zepsuciu, jeśli trafia do niego syntetyczne dodatki lub pokruszone materiały drewnopodobne. Producent pelletu nie powinien stosować takich praktyk.

Producent pelletu – jak produkować pellet?

Nie istnieją szkoły, ani tym bardziej podręczniki, które uczyłyby, jak produkować pellet. Jeszcze do niedawna produkcja pelletu odbywała się metodą prób i błędów, a z czasem udało się ustalić, co sprawia, że proces produkcji postępuje szybko, jest ekonomiczny i pozwala na pozyskanie paliwa najwyższej jakości.

Produkcja dobrej jakości pelletu możliwa jest dzięki odpowiednio wyselekcjonowanym surowcom, nowoczesnym urządzeniom do prasowania i wyciskania drzewnej masy oraz częstym i wnikliwym kontrolom jakości. Kontrole należy przeprowadzać nie tylko w odniesieniu do samego granulatu, ale również maszyn i urządzeń biorących udział w procesie produkcji. Niekiedy konieczna okazuje się  zmiana ustawienia albo wymiana łożysk, i ponowne smarowanie, albo zmiana rodzaju używanego smaru.

Pellet wysokiej jakości

Paliwo, które opuszcza linię produkcyjną, nie powinno od razu trafiać do foliowych worków. Najpierw należy sprawdzić parametry opału. Dobrze, by były zbliżone do tych, jakimi określa się produkty oznaczone certyfikatami. Oczywiście ostatecznym testem jakości jest użycie palletu w domowej kotłowni. Jeśli paliwo dobrze się spala i nie powoduje żadnych problemów z kotłem, producent pelletu zyska uznanie klientów.

Comment here