Instalacje

Rozwiązania dla domów jednorodzinnych – kominek z płaszczem wodnym dwustronny

Decydując się na zakup mieszkania w zabudowie wielorodzinnej, nie musimy martwić się o metodę ogrzewania pomieszczeń, ponieważ to na innych osobach spoczywa obowiązek dostarczenia ciepła do budynku. W przypadku domów jednorodzinnych sytuacja wygląda inaczej. Wybór metody ogrzewania jest sprawą bardzo istotną, mającą znaczny wpływ na komfort użytkowania budynku. Jedną z metod rekomendowanych dla mniejszych domów jednorodzinnych jest kominek z płaszczem wodnym dwustronny.

Czym wyróżnia się kominek dwustronny?

Przeglądając ofertę dobrego producenta wkładów kominkowych, znajdziemy zarówno kominki przeszklone z jednej, dwóch, a nawet z trzech stron. Zdecydowana większość klientów decyduje się na klasyczny kominek z jedną szybą, ale w ostatnich latach zauważono znaczący wzrost zainteresowania kominkami dwustronnymi.

Kominek z płaszczem wodnym dwustronny daje wiele możliwości aranżacyjnych. Oczywiście nie jest przeszklony z przodu i tyłu, ponieważ takie rozwiązanie wykluczałoby przysunięcie kominka do ściany. Kominek dwustronny ma przeszklony przód oraz jedną ze ścianek bocznych, co sprawia, że bywa nazywany kominkiem narożnym. Rzeczywiście taki kominek świetnie sprawdza się jako „narożnik” w pomieszczeniach łączonych (salon połączony z jadalnią i kuchnią), składających się z dwóch prostopadle połączonych prostokątów.

Kominek z płaszczem wodnym dwustronny

Im większa powierzchnia przeszklona, tym więcej możliwości obserwowania ognia. Nie da się ukryć, że to właśnie tańczące ogniki i powstała dzięki nim atmosfera są jednym z głównych powodów, dla których tak wiele osób decyduje się na budowę kominka. Kominek dwustronny zdecydowanie podnosi estetykę pomieszczenia, w którym się znajduje. Wygląda nowocześnie zarówno wtedy, gdy jest użytkowany, jak i wtedy, gdy aktualnie z niego nie korzystamy.

Kominek pełni funkcję estetyczną, ale i użytkową. Nawet jeśli uruchamiany jest sporadycznie, to jednak powinien oddać do pomieszczenia pożądaną ilość ciepła. Kominek z płaszczem wodnym dwustronny pełni przy tym dodatkowe funkcje, bo ogrzewa również wodę. Chodzi o wodę użytkową, wykorzystywaną do mycia, kąpieli, prania ręcznego itd., ale również o tę wodę, która trafia do grzejników rozmieszczonych w poszczególnych pomieszczeniach. Jeśli budynek nie jest zbyt duży, a ponadto zastosowano dodatkową, wspierającą metodę ogrzewania, taki kominek jest w stanie ogrzać cały budynek.

Kominek z płaszczem wodnym – jak to działa?

Zadaniem kominka z płaszczem wodnym jest oddanie ciepła wodzie, która przepływa w górnej części urządzenia. Kominek z płaszczem wodnym jest w stanie ogrzać znaczne ilości wody, ale wiele zależy od mocy i sprawności urządzenia, umiejętności użytkowników, a także jakości opału. Ogrzana w płaszczu wodnym ciecz może trafić do instalacji grzewczej, czyli zarówno do rurek rozprowadzonych w posadzce, jak i klasycznych grzejników. Na bieżąco wykorzystywana jest też podczas mycia, zmywania, prania i wykonywania innych czynności wymagających użycia ciepłej wody.

Comment here