Bez kategorii

Rury przeciwśniegowe czy rozbijacze śniegu?

Przymierzając się do remontu dachu, czy też do wykonania konstrukcji dachowej i montażu pokrycia na nowopowstałym budynku, powinniśmy rozważyć, czy warto zainwestować w dodatkowe akcesoria dachowe. Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów dachowych do różnych zastosowań, a w tym akcesoria przeciwśniegowe.

Akcesoria dachowe – rodzaje

Na dachach budynków mieszkalnych, ale nie tylko, można zamontować m.in. akcesoria mające odstraszać ptactwo. Ważne, by użyte elementy nie robiły ptakom krzywdy, a jedynie odstraszały je od budynku, albo uniemożliwiały dostanie się do komina oraz rynien. Ptaki pozostawiają na dachach nie tylko własne odchody, ale również liście, źdźbła trawy, drobne gałązki czy słomę. Wszystko to wygląda nieestetycznie, ale też rodzi prawdziwe problemy – zatkany komin, niedrożne systemy rynnowe. Poza tym niektóre powierzchnie bardzo źle znoszą kontakt z ptasimi pazurami. Jeśli na dachu została zamontowana blachodachówka, to nawet drobne rysy, w połączeniu z opadami deszczu, mogą zapoczątkować korozję. Lepiej temu zapobiegać, inwestując w dobrej jakości akcesoria.

Kolejną kategorię akcesoriów dachowych stanowią systemy komunikacji dachowej. Mowa tu przede wszystkim o stopniach i ławach kominiarskich, ale też o drabinach dachowych. Przedmioty montuje się na dachu, by umożliwić bardziej bezpieczne i zdecydowanie bardziej wygodne przemieszczanie się po połaci dachowej. Stopnie kominiarskie są szczególnie mile widziane na budynkach wysokich, dachach znacznie pochylonych i pokrytych śliskim materiałem.

Do akcesoriów dachowych zaliczamy również elementy instalacji piorunochronnej. Najwyższym punktem na dachu są w takim przypadku zwody, czyli metalowe elementy, które przejmują energię pochodzącą z wyładowań atmosferycznych. Zwody połączone są z przewodami odprowadzającymi, a te z kolei z uziomami, które odpowiadają za bezpieczne rozprowadzenie energii pioruna w gruncie.

Kolejne popularne akcesoria dachowe to rury przeciwśniegowe i rozbijacze śniegu. Są to elementy znane pod nazwą „ochrona przeciwśniegowa na dach. Przydają się szczególnie w tych regionach, gdzie mamy do czynienia ze wzmożonymi opadami śniegu. Ale które rozwiązanie jest lepsze – rury przeciwśniegowe czy rozbijacze śniegu?

Rury przeciwśniegowe a rozbijacze śniegu – zasada działania

Zadaniem rur przeciwśniegowych, zwanych również śniegołapami rurowymi, jest zapobieganie nagłemu osuwaniu się śniegu z dachu. Jak łatwo się domyślić, śnieg, który przez dłuższy czas zalega na dachu, staje się twardy i ciężki. Gdyby taka połać nagle spadła na osobę, pojazd, albo pozostawioną na tarasie rzecz, konsekwencje mogłyby być naprawdę groźne. Poza tym zsuwający się śnieg może uszkodzić sam budynek, szczególnie rynny, okapy, parapety. Dlatego warto zainwestować w rozwiązanie, które utrzyma go na dachu, ale jednocześnie pozwoli na powolne usuwanie z wysokości.

Rozbijacze śniegu działają na innej zasadzie. Ich zadanie polega na rozdzieleniu już zsuwającej się z dachu bryły śniegu na mniejsze części. To rozwiązanie również nieźle się sprawdza, zwłaszcza w przypadku dachów stromych, na których śnieg nie utrzymuje się zbyt długo.

Comment here