BudowaPorady

Schody modułowe – co to takiego?

Schody modułowe – co to takiego

Schody do domu mogą być wykonane z różnych materiałów. Wiele zależy od tego, jakie będzie przeznaczenie schodów i ile miejsca możemy przeznaczyć na ich montaż. Jeśli zależy nam na nowoczesnym wyglądzie wnętrza i oszczędności miejsca, warto zdecydować się na schody modułowe wykonane z połączenia drewna i metalu.

Schody tradycyjne a schody modułowe

Schody żelbetonowe

Co mamy na myśli, mówiąc o schodach tradycyjnych? Zazwyczaj chodzi o schody żelbetonowe, obudowane drewnem, oklejone płytkami bądź obłożone wykładziną dywanową. Żelbeton stosowany jest najczęściej wtedy, gdy w domu jest wystarczająco dużo miejsca na wydzielenie osobnej klatki schodowej, choć nie jest to regułą. To, jaki kształt przyjmą schody żelbetonowe, ma drugorzędne znaczenie, ale niezależnie od wybranego rodzaju chodów (schody proste, zabiegowe, wachlarzowe) należy pamiętać, by zaplanować je już na etapie konstruowania budynku. Schody żelbetonowe muszą być osadzone w konstrukcji budynku, stanowią jego integralną część, co zapewnia im trwałość i stabilność, ale jest tez problemem w momencie, gdy chcielibyśmy takie schody wymienić.

Schody drewniane

Innym często spotykanym rozwiązaniem są schody drewniane, wykonywana na indywidualne zamówienie u stolarza. Schody drewniane mogą sprawiać wrażenie masywnych, bądź delikatnych – wszystko zależy od tego, w jakim miejscu będą montowane i jakie oczekiwania co do ich wyglądu mają domownicy. Schody drewniane, jak sama nazwa wskazuje, są produktem w całości wykonanym z drewna. Dobre gatunki drewna w połączeniu z wysokiej jakości preparatami ochronno-dekoracyjnymi, zapewniają schodom wieloletnią trwałość, choć niekiedy zdarza się, że schody zaczynają skrzypieć i wycierać się w strategicznych miejscach, np. na balustradzie. Dlatego lepszym rozwiązaniem wydają się być schody z drewnianymi stopniami, ale metalową konstrukcją i balustradą. Takie właśnie są schody systemowe, zwane też modułowymi.

Schody modułowe

Schody modułowe to stosunkowo nowy produkt na rynku, dlatego najczęściej spotykamy je w nowo urządzonych domach i mieszkaniach dwupoziomowych, choć dzięki swoim właściwościom i wielu możliwościom aranżacyjnym, schody te można dopasować do wyglądu każdego wnętrza. Schody modułowe, jak sama nazwa wskazuje, składają się z wielu elementów (modułów), które w trakcie montażu należy ze sobą połączyć. Nie jest to czynność skomplikowana, dlatego schody systemowe znane są jako produkt do samodzielnego montażu.

Dlaczego warto postawić na schody modułowe? Przede wszystkim dlatego, że są łatwo dostępne i stosunkowo tanie. Nie chodzi jedynie o koszt zakupu schodów, ale i brak konieczności ponoszenia kosztów montażu. Poza tym schody modułowe zachwycają nowoczesnym wyglądem. Połączenie drewna i metalu, oszczędna kolorystyka, proste formy i wysoka jakość sprawiają, że jest to produkt doskonale wpisujące się w stylistykę nowoczesnych wnętrz.

Comment here