Remont Domu

Schody wewnętrzne – rodzaje

Schody, które znajdują się wewnątrz budynku, nie są narażone na zniszczenia w takim stopniu, jak schody zewnętrzne, niemniej powinny być wykonane z materiałów, które dobrze zniosą intensywne użytkowanie. Schody wewnętrzne, ze względu na materiał użyty do ich wykonania, możemy podzielić na kilka rodzajów.

Schody do domu – nie tylko funkcja użytkowa

Obecnie ogromną wagę przywiązuje się do wyglądu wnętrz mieszkalnych. Mają być funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie. Estetyczne, modne wnętrza cieszą oko domowników, ale i gości, którzy od czasu do czasu przekraczają próg mieszkania. Trudno osiągnąć taki efekt, jeśli podłogi, meble i elementy dekoracyjne nie są wykonane w podobnej stylistyce. To samo dotyczy schodów, zwłaszcza że w tej chwili odchodzi się od wydzielania zamkniętej klatki schodowej w najciemniejszym kącie budynku. Schody coraz częściej znajdują się na pierwszym planie i widoczne są zaraz po otwarciu drzwi wejściowych do domu. Nierzadko zdarza się też, że schody ustawia się bezpośrednio w salonie, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z dwupoziomowym mieszkaniem, abo salonem z antresolą.

Z uwagi na powyższe, śmiało można rzec, że schody pełnią jednocześnie funkcję użytkową i estetyczną. Służą do przemieszczania się pomiędzy kondygnacjami budynku, a jednocześnie, podobnie jak meble, stanowią dekorację wnętrza. Schody powinny być stabilne, wygodne i bezpieczne, a przy tym wykonane z trwałych, dobrze znoszących intensywne użytkowanie materiałów.

Z czego wykonuje się schody wewnętrzne?

Dywanowe nakładki na schody

Wiele zależy od tego, czy chcemy, by schody zostały trwale zespolone z konstrukcją budynku i wykonane jeszcze na etapie prac budowlanych, czy też mają być zamontowane w późniejszym terminie. Istotna będzie również ilość miejsca w pomieszczeniu, w którym takie schody mają się znaleźć.

Schody wewnętrzne z żelbetonu

Częstym rozwiązaniem w domach piętrowych są schody żelbetonowe. Takie konstrukcje zazwyczaj stosuje się w przypadku budynków piętrowych bądź podpiwniczonych, gdy poszczególne kondygnacje dzieli spora wysokość, a w budynku jest dostatecznie dużo miejsca, by mogły znaleźć się tam dwubiegowe schody wewnętrzne z żelbetonu. Żelbetonowa konstrukcja jest bardzo trwała, nie odkształca się, nie trzeszczy. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest również fakt, że schody z żelbetonu można wykończyć dowolnym materiałem, np. płytkami schodowymi, drewnem albo płytami granitowymi.

Schody drewniane

Jeśli chodzi o schody wewnętrzne, kolejnym, często spotykanym rozwiązaniem są schody z drewna. W zależności od typu konstrukcji mogą być masywne, wyposażone w podstopnice, albo bardzo lekkie, wręcz minimalistyczne. Schody drewniane można wykonać według indywidualnego projektu bądź zakupić gotowy produkt w sklepie oferującym schody, barierki ochronne dla dzieci i szereg podobnych produktów. Warto dodać, że w takich sklepach dostępne są również schody

Comment here