BudowaMateriały budowlanePoradyRemont Domu

Schody zewnętrzne do domu

Schody zewnętrzne

Schody zewnętrzne możemy podzielić na kilka kategorii. Pierwszą będą schody umiejscowione przed wejściem głównym, stanowiące wizytówkę domu i umożliwiające wnoszenie do budynku nawet dużych przedmiotów o nieregularnych kształtach. Drugą kategorię stanowią schody, które łączą piętra i poziomy na zewnątrz budynku, a więc m.in. umożliwiają przemieszczanie się pomiędzy balkonami albo balkonem i tarasem. Kolejną kategorią są schody (drabinki) mocowane do ścian, dachów i kominów, natomiast ostatnią – schody, jakie spotykamy w wielopoziomowych ogrodach.

Schody na zewnątrz – z jakich materiałów?

Przeznaczenie schodów zewnętrznych

To, z jakiego materiału zostaną wykonane schody na zewnątrz, uzależnione jest od wielu czynników. Nieco inaczej będą się zachowywać schody umieszczone pod zadaszonym tarasem, a inaczej schody narażone na opady i duże nasłonecznienie. Istotny jest również wygląd schodów zewnętrznych. Jeśli mają się pojawić się przed wejściem głównym i stanowić wizytówkę budynku, należy stosować materiały, które zapewnią im efektowny wygląd. Natomiast, jeśli schody znajdą się z tyłu domu i korzystać z nich będą przede wszystkim domownicy, konstrukcja powinna charakteryzować się estetycznym wyglądem, ale zdecydowanie ważniejsze jest to, by była stabilna, trwała i bezpieczna.

Schody przed wejściem głównym

Do wykonania schodów zewnętrznych używa się rozmaitych materiałów, począwszy od żelbetonu, poprzez metal, skończywszy na kamieniu i drewnie. Jeśli chodzi o schody zewnętrzne wejściowe, zazwyczaj są to konstrukcje żelbetonowe, obłożone kostką brukową, płytami z kamienia naturalnego czy płytką tarasową. Wszystko po to, by wejście dobrze komponowało się z wyglądem całego budynku.

Schody zewnętrzne w ogrodach wielopoziomowych

W ogrodach wielopoziomowych możemy spotkać się ze schodami wymurowanymi z kamienia polnego, schodami drewnianymi, schodami utworzonymi z płyt betonowych, wyłożonymi kostką brukową, a nawet schodami drewnianymi. Wiele zależy od tego, w jakim stylu urządzono ogród. Nowoczesne, geometryczne aranżacje dobrze współgrają ze schodami wyłożonymi tą samą kostką, jakiej użyto do wykonania ścieżek w ogrodzie. Ogrody sprawiające wrażenie bardziej naturalnych, dzikich, z pewnością polubią się z kamieniem polnym, ale i drewnem. Ponadto produktem, który sprawdzi się w każdym ogrodzie, głównie za sprawą wyjątkowej trwałości, są schody metalowe. Bardzo dużo mówi się o nich w temacie schody zewnętrzne cena, ponieważ jest to rozwiązanie bardzo atrakcyjne cenowo.

Schody zewnętrzne metalowe

Jeśli chodzi o konstrukcje, które łączą piętra i poziomy na zewnątrz budynku, a więc są jednocześnie wysokie i dość wąskie, najlepiej sprawdzają się schody metalowe. Są to konstrukcje trwałe, odporne na działanie bardzo niskich i skrajnie wysokich temperatur oraz ostrego słońca. Poza tym w procesie produkcji zabezpiecza się je w taki sposób, by były odporne na działanie korozji. Schody dobrej jakości nie rdzewieją, a zatem nie tylko nie tracą ładnego wyglądu, ale i stabilności. Metal pokryty rdzą z czasem kruszeje, dlatego w przypadku schodów metalowych należy zrobić wszystko, by nie doszło do powstania korozji.

Comment here