Na stronach internetowych poświęconych tematyce budowlanej bardzo często możemy natknąć się na publikacje dotyczące schodów wewnętrznych. W tej chwili wiele osób decyduje się na budowę domu albo zakup modnego w ostatnim czasie dwupoziomowego mieszkania. Trudno się nie zgodzić, że wybór schodów do lokalu mieszkalnego jest w tym wypadku sprawą priorytetową. Ale ci, którzy budują dom, nierzadko zastanawiają się również nad wyborem schodów na zewnątrz. Schody zewnętrzne powinny były trwałe, wygodne i dopasowane do wyglądu budynku.
Schody zewnętrzne przy budynku mieszkalnym
Schody budowane lub montowane (w zależności od rodzaju) przy domu jednorodzinnym, zwykle różnią się od schodów stawianych przy budynkach użytku publicznego. Przede wszystkim znacznie ważniejsza jest ich estetyka. Poza tym dopuszczalne są bardziej odważne, ciekawsze rozwiązania, chociaż stosowanie klasycznych form absolutnie nie jest niczym niewłaściwym.
Schody przed wejściem głównym
Schody zewnętrzne przy budynku mieszkalnym mogą być wykonane z żelbetonu, drewna, kostki brukowej albo metalu. Wszystko zależy od lokalizacji schodów i wysokości, na której usytuowany jest otwór drzwiowy. Schody prowadzące do wejścia głównego zazwyczaj są dość niskie i mają zaledwie kilka stopni, czasem tylko dwa. W tym wypadku w grę wchodzi żelbeton, który następnie obkładany jest materiałem dekoracyjnym. Nierzadko są to płyty tarasowe, zwłaszcza jeśli schody łączą się z niewielkim tarasem, ale może to być również kamień dekoracyjny albo płytki schodowe. Niektórzy decydują się na wylanie niższych schodów typowo pod kostkę. Schody z kostki brukowej są trwałe i świetnie komponują się ze ścieżkami w ogrodzie i podjazdem.
Schody zewnętrzne na tyłach domu
Z tyłu budynku, gdzie znajduje się ogród i dodatkowe wyjście na zewnątrz, bardzo często możemy spotkać schody zewnętrzne metalowe. Metalową konstrukcję przytwierdza się do podłoża i do elewacji, zapewniając jej stabilność. Takie schody mogą prowadzić bezpośrednio z domu do ogrodu, albo z wysokiego tarasu do ogrodu. Wszystko zależy od konkretnego projektu. Zdarza się też, że schody zewnętrzne łączą dwie kondygnacje budynku, czyli umożliwiają wyjście na dwór bezpośrednio z pomieszczenia usytuowanego na górze. Niekiedy zdarza się, że są przytwierdzone do balkonu. W takim przypadku ważne jest, by kolorystyka schodów była zbieżna z kolorystyką balustrady balkonowej, odcieniem rynien i parapetów. A jeśli stawiamy na schody metalowe w naturalnym srebrnym kolorze, to przynajmniej zadbamy, by stopnie z tworzywa sztucznego miały taki sam kolor, jak orynnowanie i parapety.
Jak dopasować schody zewnętrzne do ogrodu?
Ci, którzy mogli pozwolić sobie na zakup większej działki i mają możliwość zagospodarowania ogromnej przestrzeni wokół domu, mogą wykonać ogród dwupoziomowy. W takim ogrodzie również przydadzą się schody. W tym wypadku ponownie mamy do dyspozycji schody metalowe i schody z kostki brukowej, ale do niektórych ogrodów lepiej będą pasować schody z kamienia albo schody drewniane.
Comment here