Budowa

Skanowanie budynków 3D

Skanowanie budynków 3D

Nowoczesne technologie zdecydowanie ułatwiają pracę firm produkcyjnych, wykorzystywane są również w budownictwie, medycynie czy muzealnictwie. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza technologia 3D, dzięki której możliwe jest szybkie i precyzyjne wymiarowanie obiektów. Skanery 3D umożliwiają tworzenie trójwymiarowych modeli dla obiektów istniejących w rzeczywistości, niezależnie od ich rozmiarów i kształtów. Możliwe jest zarówno skanowanie przedmiotów bardzo małych, takich jak wyroby biżuteryjne, jak i bardzo dużych, takich jak samoloty, statki czy budynki. Na czym polega skanowanie budynków 3D i w jakim celu jest wykonywane?

Skanowanie budynków 3D wewnątrz

Skanowanie 3D może być wykonywane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Współcześnie wnętrza skanuje się przede wszystkim w celu przygotowania projektu przebudowy i remontu. Urządzenia skanujące nierzadko wykorzystywane są przez projektantów i dekoratorów wnętrz, firmy wykonujące meble pod wymiar albo schody na zamówienie.

Wirtualna przechadzka po wnętrzach

Skanowanie wnętrz nierzadko wykonywane jest w celach promocyjnych. Niektóre sklepy umożliwiają odbycie wirtualnego spaceru pomiędzy półkami, nierzadko robią to też kluby taneczne i sale zabaw dla dzieci. Takim rozwiązaniem zainteresowane są również duże firmy produkcyjne, które pokazują jak wyglądają poszczególne hale, a nierzadko również park maszynowy. Wszystko, co przybliża firmę do klienta, jest dziś mile widziane. Oczywiście wirtualne spacery dotyczą również zamków, pałaców, muzeów, teatrów i rozmaitych instytucji kultury.

Skanowanie obiektów wewnątrz nierzadko wykonywane jest w celach badawczych, naukowych. Dzięki skanerom 3D możemy dokładnie poznać wielkość i kształt podziemnych piwnic, skarbców, krypt pod posadzkami kościołów, bunkrów. Profesjonalne skanery 3D wykorzystywane są również w kopalniach i jaskiniach.

Skanowanie budynków 3D na zewnątrz

Profesjonalne skanery 3D wykorzystujące technologię światła strukturalnego doskonale radzą sobie ze skanowaniem okazałych obiektów budowlanych, począwszy od pomników, poprzez budynki mieszkalne, skończywszy na kościołach, zamkach i innych budowlach historycznych. Skanowanie budynków 3D może odbywać się w różnych warunkach, nawet przy znacznym zachmurzeniu i dużej wilgotności powietrza. Profesjonalne urządzenia powstały z myślą o różnych zastosowaniach, w tym także o pracy w trudnych warunkach oświetleniowych. Dzięki temu, mimo złej pogody, skanowanie nie opóźnia się, a model 3D i opracowania dokumentacja są przygotowywane na czas.

Skanowanie 3D budynków to świetny sposób na zobrazowanie zarówno konstrukcji żelbetonowej, drewnianej, jak i stalowej. Dzięki temu rozwiązaniu budynek można oglądać pod dowolnym kątem, dokładnie przyglądając się interesującym szczegółom. Jest to szczególnie istotne w przypadku budynków z ozdobnymi gzymsami, płaskorzeźbami i filarami. Ale nowoczesne skanery 3D są w stanie zarejestrować nie tylko strukturę budynku i zdobienia odstające od płaskiej ściany, ale również malowidła. Skanowanie budynków z kolorem i fakturą staje się jedną z najpopularniejszych usług świadczonych przez firmy oferujące usługi z wykorzystaniem skanerów 3D.

Comment here