BudowaRemont Domu

Sprawna komunikacja dachowa – stopnie dachowe

stopnie dachowe

Kompletny dach to taki, który został pokryty blachodachówką, dachówką lub innym rodzajem pokrycia dachowego, wyposażony w system rynnowy i elementy zapewniające sprawną komunikację dachową. Mówiąc o komunikacji dachowej, przede wszystkim należy mieć na uwadze odcinek dachu prowadzący od włazu dachowego do komina. Jeśli na dachu nie ma włazu, wejście na połać powinno być zabezpieczone w inny sposób, np. przy pomocy specjalnej drabinki. Samo wejście na dach nie stanowi jednak większego problemu – znacznie trudniejsze jest poruszanie się po skośnym, często również śliskim pokryciu dachowym. Aby wędrówki po dachu były możliwe sprawne i bezpieczne, na połaci dachowej montuje się specjale stopnie dachowe.

Elementy komunikacji dachowej

Stopnie dachowe, zwane również kominiarskimi, mogą pojawić się w różnych miejscach na dachu, ale zwykle wyznaczają ścieżkę do komina. Dzieje się tak, ponieważ najczęstszą przyczyną, dla której ktokolwiek zmuszony jest do wejścia na dach, są przeglądy kominiarskie i konieczność wyczyszczenia przewodów kominowych. Z tego powodu na dachach montuje się również inne elementy komunikacji dachowej, takie jak drabiny dachowe czy ławy kominiarskie. Coraz częściej możemy spotkać się z sytuacją, że jeśli budynek nie ma tego typu zabezpieczeń, kominiarz odmawia wejścia na dach. Dotyczy to zwłaszcza dachów o znacznym kącie nachylenia.

Oczywiście stopnie kominiarskie wykorzystywane są również w sytuacjach innych niż konieczność dokonania przeglądu i czyszczenia komina. Przydają się także wtedy, gdy chcemy skontrolować stan pokrycia dachowego po nawałnicy, dokonać okresowego czyszczenia i renowacji. Stopnie dachowe przydadzą się również, gdy chcemy umieścić na dachu antenę, zamontować system odgromowy albo zabezpieczenia przeciw ptakom. W każdej z wymienionych sytuacji tak samo ważne jest, by poruszanie się po dachu było maksymalnie komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne.

Stopnie dachowe do różnych pokryć dachowych

Elementy systemu dachowego muszą odpowiadać regulacjom prawnym obowiązującym w Polsce, dlatego należy kupować je w sprawdzonych sklepach z akcesoriami dachowymi. Pamiętajmy również, że stopnie kominiarskie, a szczególnie typ mocowania, należy dobierać do rodzaju pokrycia dachowego. Przykładowo na dachach pokrytych dachówką betonową lub ceramiczną stopnie montuje się na specjalnych wspornikach, które przykręca się do połaci dachowej za pomocą czterech śrub, co zapewnia całej konstrukcji należytą stabilność. Stopnie dachowe do dachówki kupuje się w zestawach (stopień, wspornik, elementy montażowe). Można również wybrać kolor osprzętu. Jeśli będzie tożsamy bądź zbliżony do koloru dachówki, stopnie kominiarskie nie będą rzucały się w oczy.

Comment here