Porady

Tartak – jak zagospodarować odpady tartaczne?

tartak

Zakłady przetwórstwa drzewnego dysponują ogromną ilością odpadów. Nie warto ich niszczyć, bo odpowiednio przetworzone, mogą posłużyć jako ekologiczny opał grzewczy. Kupnem odpadów z przerobu drewna zainteresowani są producenci pelletu. Jednocześnie coraz częściej obserwujemy, że tartaki nie chcą sprzedawać odpadów drzewnych, a same przystępują do produkcji pelletu. Taka działalność to świetny sposób na zagospodarowanie odpadów tartczanych, ale też sposób, by tartak się rozwinął i pomnożył zyski z działalności.

Wykorzystanie odpadów tartacznych

Drewno to materiał opałowy, który może być wykorzystywany w niezmienionej postaci, albo też jako węgiel drzewny lub pellet. Ogromną zaletą drewna jest fakt, że jest to surowiec pochodzenia naturalnego, odnawialny. To oczywiście nie znaczy, że istnieje przyzwolenie na masową wycinkę drzew, bo chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, by w miejscu wycinki wyrosły nowe drzewa, to jednak proces ten zajmuje wiele lat. Dlatego też każdy kawałek drewna powinien być dobrze wykorzystany. Dotyczy to także odpadów, które powstają podczas wytwarzania drewnianych przedmiotów.

Odpady drzewne do produkcji pelletu

Produkcja pelletu może odbywać się z wykorzystaniem skruszonego drewna, które specjalnie do tego celu wycięto, jednak wzbudza to w społeczeństwie pewien opór. Natomiast pochwala się sytuacje, kiedy to materiał do produkcji pelletu powstaje niejako przy okazji prowadzenia prac w tartakach. Takie postępowanie jest korzystne dla środowiska, gdyż zapobiega wycince drzew. Poza tym dla ekologów bardzo ważne jest to, że spalanie opału produkowanego z odpadów drzewnych nie przyczynia się do powstawania szkodliwego smogu.

Tartak a produkcja materiału opałowego

Produkcja pelletu z odpadów drzewnych nie powoduje dodatkowej wycinki drzew, a dla tartaków stanowi możliwość sporego zarobku. Z uwagi na rosnące zainteresowanie ekologicznymi metodami ogrzewania pomieszczeń, pellet drzewny zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Dobry tartak powinien upatrywać w tym szansy na rozwój.

Producenci pelletu, którzy prowadzą własny tartak i dysponują własnym surowcem do produkcji ekologicznego paliwa, to przedsiębiorstwa cenione na rynku. Kupujący mają świadomość, że tartak ma wgląd w cały proces produkcji pelletu, począwszy od korowania drewna, skończywszy na pakowaniu granulatu w foliowe worki. Tartak nie kupuje surowca niewiadomego pochodzenia, a sam gromadzi i przetwarza odpady drzewne, dbając by pochodziły ze zdrowego drewna i były czyste.

Gospodarka odpadami tartacznymi

Uważa się, że jedna czwarta drewna składowanego i przetwarzanego przez tartak staje się odpadem, który należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć i przetransportować. Dla wielu tartaków koszty transportu i składowania odpadów drzewnych są bardzo wysokie, a co za tym idzie – gospodarka odpadami  stanowi duży problem. Tymczasem tartak może być doskonałym źródłem biomasy. Nie tylko nie poniesie kosztów związanych z transportem i składowaniem pozostałości po przeróbce drewna, ale znajdzie sposób na pomnażanie zysków z prowadzonej działalności.

Comment here