Porady

Trwałe i bezpieczne barierki dla dzieci

barierki dla dzieci

Barierki dla dzieci, czyli jeden z obowiązkowych elementów wyposażenia domu, w którym są małe dzieci, można nabyć w większości dużych sklepów z artykułami budowalno-remontowymi, jak i zamówić u producenta schodów, szczególnie schodów drewnianych.

Podstawowe zastosowanie barierki na schody

Barierka na schody, jak sama nazwa wskazuje, montowana jest na schodach, dzięki czemu małe dzieci nie mają do nich dostępu. Mimo że rodzice starają się przez cały czas mieć maluchy na oku, wystarczy naprawdę krótka chwila, by maluch zrobił coś, co może skutkować upadkiem lub zranieniem. Małe dzieci są bardzo ciekawe świata, a jednocześnie nieświadome czyhających na nie niebezpieczeństw. Dlatego rodzic powinien zadbać, by dom, w którym maluch rośnie i się rozwija, był bezpieczny.

Kiedy maluch zaczyna się przemieszczać, najpierw pełzać, a potem raczkować, warto zabezpieczyć ostre krawędzie mebli, pochować kable, zasłonić gniazdka elektryczne i schować detergenty. W domach piętrowych i z poddaszem użytkowym konieczne jest zamontowanie barierki na schody. Takie zabezpieczenie dla dzieci montuje się na dole bądź na górze schodów, w zależności od tego, w której części budynku toczy się życie rodziny. Niekiedy konieczne jest zamontowanie dwóch barierek, tak by dziecko bez asysty osoby dorosłej nie próbowało ani wspinać się na schody, ani z nich schodzić.

Inne zastosowanie barierek dla dzieci

Barierki dla dzieci montuje się przede wszystkim na schodach, ale niekiedy znajdują inne zastosowania. Barierkę można umieścić w ościeżnicy drzwi, ograniczając dziecku dostęp do niektórych pomieszczeń w domu, np. kuchni, pralni albo kotłowni. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy w pomieszczeniu nie ma drzwi bądź nie da się ich zamknąć na klucz.

Barierki dla dzieci montowane są również wokół pieców wolnostojących i kominków, zwłaszcza wtedy, gdy obudowa kominkowa ulega nagrzaniu do wysokich temperatur. Barierka chroni dziecko przed kontaktem z gorącym urządzeniem, co mogłoby skutkować powstaniem dotkliwych oparzeń.

Oczywiście barierki dla dzieci nie muszą być stosowane wyłącznie z myślą o dzieciach. Zdarza się, że taka barierka kupowana jest z myślą o czworonogach. Nawet ci, którzy traktują psy jak członków rodziny, nie zawsze chcą, by zwierzę wchodziło do sypialni usytuowanych na piętrze.

Barierki dla dzieci – z jakich materiałów?

Barierki dla dzieci wykonuje się z drewna lub metalu. Metal jest materiałem trwalszym od drewna, ale zdaniem niektórych mniej estetycznym. Poza tym metal jest twardy i zimny, jeśli dziecko wpadnie na taką barierkę, doświadczy nieprzyjemnych doznań. Drewno jest cieplejsze i bardziej dekoracyjne, ale kupując drewnianą barierkę należy pamiętać, by poszczególne jej elementy były nie tylko klejone, ale i wzmocnione z zastosowaniem innej metody. Drewno powinno być gładkie i pokryte bezpieczną dla dziecka farbą.

Niezależnie od tego, czy kupujemy barierkę drewnianą, czy też metalową, powinniśmy zwrócić uwagę na rozstaw szczebelków i krawędzie. Szczebelki powinny być na tyle gęsto, by dziecko nie mogło pomiędzy nie włożyć głowy. Dobrze również, gdy szczebelki są okrągłe, czyli pozbawione wszelkich krawędzi.

Comment here