BudowaPorady

Trzcinowy płot – praktyczny czy ekstrawagancki

Trzcinowy płot

Dlaczego płot jest ważny

Płot to element, który odgradza nas od nich. Chodzi po prostu o wytycznie granicy między naszą prywatna przestrzenią, a przestrzenią publiczną, która należy do każdego. Dzięki temu, że mamy płot czujemy się bezpieczni i doświadczamy pełni komfortu ponieważ wiemy, że w teorii nikt nie powinien wtargnąć na naszą posesję. Płot pełni więc funkcję bezpiecznej granicy, która nas bezpiecznie chroni i zapewnia nam poczucie wolności.

Przestrzeń, która jest wyznaczona przez płot jest oczywiście przestrzenią zamknięta, ale nie szkodzi to naszemu wewnętrznemu poczuciu wolności. Mimo, że zamknięta jest to przecież nasze zamknięcie i nasza, przez nas wytyczona granica. Nie chodzi wiec o to, ze to my jesteśmy zamknięci, ale o to, że to my mamy władzę i niejako zamykamy świat zewnętrzny. A zatem liczy się nie sama granica, ale to kto ją tworzy i ten fakt daje nam właśnie iluzoryczne poczucie wolności. Postawienie granicy jest więc samo w sobie niezwykle silny aktem sprawczym. Mamy wiec płot i wiemy po co, jak jednak rodzaj płotu determinuje komfort naszego życia?

Trzcinowy płot – dla kogo

To rodzaj płotu determinuje sposób w jaki organizujemy sobie nasza prywatną i wygrodzona przestrzeń Pomyślmy na przykład o płocie z trzciny. Płot z trzciny może generalnie przyjąć dwie formy – mamy do wybory nieprzezroczyste maty z trzciny lub luźniej ustawione półprzezroczyste płoty. Generalnie jednak oba rodzaje płotu z trzciny maja, to do siebie, że są raczej nieprzezroczyste, a  zatem gwarantują, naprawdę bardzo dużą dozę prywatności. Drugą cechą płotów z trzciny jest fakt, że trzcina jest jednak materiałem, który można stosunkowo łatwo kształtować  ale także zniszczyć. Płoty z trzciny są zatem rozwiązaniem stosowanym w miejscach sezonowych takich jak ogródki piwne czy letnie kafejki. Zdarzają się oczywiście całoroczne płoty z trzciny, ale wyjątek potwierdza tylko regułę.

Płoty z trzciny to pewnością ciekawy przykład na to jak można się skutecznie wyróżnić, a także jak można chronić swoja prywatność za nieprzeniknioną barierą. Jeśli jednak zależy nam na pełnej prywatności warto postawić na bardziej solidne materiały niż właśnie płoty z trzciny. Murowane płoty czy ogrodzenia wykonane z desek mogą się tutaj jednak lepiej sprawdzić. Dlatego stawiając płot trzeba najpierw dokładnie wiedzieć jakie są nasze cele, dopiero potem możemy wybrać rodzaj płotu i rodzaj materiału. Jak wiadomo każdy płot jest inny, ale każdy z rodzajów płotu zasługuje na dokładne przemyślenie i zaprojektowanie.

W końcu nawet najpiękniejszy i oryginalny płot z trzciny nic nie da jeśli nie będzie spełniał swojej podstawowej funkcji, a  zatem jeśli nie będzie skutecznie wygradzał przestrzeni.

Comment here