InstalacjePoradyRemont Domu

Wady i zalety schodów kręconych

Schody na planie koła nie są standardowym rozwiązaniem dla domów mieszkalnych, ale w niektórych sytuacjach naprawdę warto zastanowić się nad ich montażem. Co więcej, schody kręcone mogą sprawdzić się również na zewnątrz, zwłaszcza gdy zależy nam na ciekawej aranżacji ogrodu i bezpośrednim połączeniu tarasu z wejściem na piętro.

Skąd pomysł na schody kręcone?

Schody kręcone wyróżniają się nowoczesnym wyglądem, choć w rzeczywistości pomysł na rozmieszczenie stopni na planie koła wcale nie jest nowy. Przeciwnie – spiralne konstrukcje od bardzo dawna stosowane były w wieżach zamkowych i kościelnych, w latarniach morskich, wieżach widokowych itd. Świetnie sprawdzały się wszędzie tam, gdzie było bardzo wąsko, a jednocześnie wyjątkowo wysoko. Umożliwiały łagodne wejście na znaczne wysokości.

Domy jednorodzinne nie są tak wysokie, jak wieże zamkowe, mimo to również wymagają zastosowania rozwiązań, które umożliwią sprawną komunikację pomiędzy kondygnacjami budynku. Nie sposób wchodzić na piętro za pomocą drabiny, dlatego konieczne jest wybudowanie schodów. Jeśli chodzi o schody wewnętrzne, wybór konstrukcji i materiałów jest bardzo szeroki. Dużym zainteresowaniem cieszą się zarówno proste schody jednobiegowe, jak i schody zabiegowe. Chętnie wylewa się schody z żelbetonu albo buduje z drewna, a w niektórych przypadkach wskazane jest wykorzystanie elementów metalowych. Wszystko zależy od układu i wielkości pomieszczeń, a także ich stylistyki. Jeśli mamy do czynienia z niewielkim metrażem, warto rozważyć montaż schodów kręconych.

Schody spiralne – zalety

Największą zaletą schodów kręconych jest to, że zajmują niewiele miejsca. Gdyby spirala, którą tworzą, została rozciągnięta w linii prostej, schody byłyby bardzo długie. Z oczywistych względów tak okazała konstrukcja nie wszędzie się zmieści. Tymczasem schody kręcone, które są zbudowane na planie koła o niewielkiej średnicy, zmieszczą się praktycznie wszędzie. Dlatego są świetną propozycją do małych pomieszczeń, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Poza tym schody spiralne mają lekką, konstrukcję, pozbawione są podstopnic i szeregu innych zbędnych elementów. To zdecydowanie ułatwia cyrkulację powietrza, co w małych pomieszczeniach również nie jest bez znaczenia.

Kolejną zaletą schodów kręconych jest ich atrakcyjny wygląd. Z uwagi na to, że nie są częstym wyborem inwestorów, ich widok zawsze wzbudza zainteresowanie. Schody na planie koła są ciekawym elementem dekoracyjnym, zdecydowanie poprawiającym estetykę wnętrza.

Schody kręcone – wady

Jeśli chodzi o wady, najczęstszym zarzutem pod adresem schodów kręconych jest to, że nie są zbyt wygodne. Pojawiają się także głosy, że wchodzenie na górę trwa dłużej, aniżeli w przypadku schodów prostych. O ile z drugim twierdzeniem trudno się nie zgodzić, chociaż często chodzi tu o zaledwie kilka sekund różnicy, o tyle pierwsze wcale nie musi być prawdą. Wiele zależy od tego, jak skonstruowane są schody kręcone drewniane, jaką mają szerokość i jak mocno skręcona jest spirala.

Comment here