Ogrzewanie domu popularnymi niegdyś kopciuchami zdecydowanie odchodzi do lamusa. Dziś poszukujemy metod umożliwiających ekonomiczne ogrzewanie budynków, a jednocześnie nieuciążliwych w użytkowaniu i ekologicznych. Wszystkie wymienione warunki spełnia ogrzewanie pelletem. Z czego powstaje pellet?
Dlaczego warto ogrzewać dom pelletem?
Popularność pelletu cały czas rośnie. Dziś jest to jedno z częściej wybieranych paliw grzewczych, chętnie stosowane zarówno w przydomowych kotłowniach, jak i budynkach użyteczności publicznej. Jeszcze kilka lat temu mogły pojawić się pewne problemy z dostępnością tego opału, jednak dziś bez trudu kupimy pellet na każdym składzie opału. A jeśli chcemy kupić większą ilość, producent pelletu dostarczy nam go prosto z zakładu produkcyjnego. Pellet śmiało można więc nazwać paliwem łatwo dostępnym.
Dlaczego warto ogrzewać dom pelletem? Przede wszystkim dlatego, że jest to paliwo wysokokaloryczne, a więc wymaganą w domu temperaturę można uzyskać spalając niewielką ilość opału. Kaloryczność i cena pelletu jest zbliżona do kaloryczności i ceny ekogroszku. Dlatego dziś w większości przydomowych kotłowni funkcjonują albo kotły na pellet, albo kotły na ekogroszek. Tym bardziej że zasada działania takich kotłów jest bardzo podobna. Pellet wygrywa jednak w kwestii czystości. Opał ten nie brudzi, nie wydziela nieprzyjemnych zapachów. W kotłowni, w której znajduje się kocioł na pellet, swobodnie można suszyć pranie. Podczas przesypywania opału do popielnika nie musimy obawiać się, że jeśli zrobimy to gwałtownie, nad kotłem uniesie się chmura czarnego kurzu. Niestety tego samego nie można powiedzieć w odniesieniu do ekogroszku.
Z czego powstaje pellet?
Dom warto ogrzewać pelletem również dlatego, że ta metoda ogrzewania została uznana za ekologiczną. Podczas spalania pelletu nie dochodzi do powstawania szkodliwego smogu – emisja dwutlenku węgla do atmosfery jest równa zeru, natomiast emisja innych szkodliwych substancji ograniczona do minimum. Aby wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje, należy wrócić do początków, czyli do surowca, z którego powstaje pellet.
Pellet jest paliwem zaliczanym do biomasy. Oznacza to, że powstaje z produktów i odpadów pochodzących z produkcji rolnej, leśnej i powiązanych gałęzi przemysłu. Wspomniane produkty i opady poprodukcyjne to rośliny lub ich wybrane części. W przypadku pelletu nie mamy zatem do czynienia z wydobywaniem paliw kopalnianych. Zużywamy to, co zostało posiane i wyhodowane przez człowieka.
Surowiec do produkcji pelletu
W przydomowych kotłowniach dominuje jeden rodzaj pelletu, czyli pellet drzewny. Ale odpowiedź na pytanie, z czego powstaje pellet, jest w rzeczywistości znacznie szersza. Pellet powstaje z odpadów drzewnych, takich jak zręby i wióry, ale również ze słomy, trzciny czy łusek słonecznika. W procesie produkcyjnym odpady te podlegają rozgniataniu i prasowaniu, a następnie z gładkiej masy formuje się granulat o średnicy 6-8 mm. Do masy drzewnej nie dodaje się żadnych sztucznych substancji, odpadów drewnopodobnych ani lepiszczy.
Comment here