PoradyWnętrza

Jak czyścić domowy kominek?

Dokładne czyszczenie kominka powinno być wykonane przed sezonem grzewczym i po jego zakończeniu. Dotyczy to również przeglądu i czyszczenia przewodów kominowych, ale o ile czyszczeniem wnętrza kominka możemy zająć się samodzielnie, o tyle przegląd kominiarski może wykonać wyłącznie osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. Wróćmy jednak do czyszczenia kominka. Przed i po sezonie grzewczym konieczne jest gruntowne czyszczenie. A jak dbać o czystość urządzenia w trakcie sezonu?

Czyszczenie kominka podstawą bezpiecznego korzystania z urządzenia

Czyszczenie kominka to czynność, podczas której nie tylko usuwamy zalegające zabrudzenia, ale również sprawdzamy stan techniczny urządzenia. Niektórych pęknięć i uszkodzeń nie widać pod grubą warstwą sadzy i popiołu, dlatego nie dbając o czystość wkładu kominkowego, możemy nie być świadomi istniejących zagrożeń. Bezpieczne korzystanie z kominka możliwe jest tylko wtedy, gdy każdy jego element jest w dobrym stanie technicznym. Dlatego czyszcząc drzwiczki kominkowe, sprawdźmy stan uszczelek, szyby, połączenia z kominem, a także usuńmy dokładnie sadzę, która zalegając w dużych ilościach, może się zapalić i finalnie doprowadzić do pożaru.

Częstotliwość czyszczenia kominka jest uzależniona od intensywności jego użytkowania. Powiedzieliśmy już, że kominek należy czyścić przed sezonem grzewczym i po jego zakończeniu. W sytuacji, gdy kominek jest użytkowany raz, lub dwa razy w tygodniu i to jedynie wieczorami, czyszczenie w sezonie można ograniczyć do kilku razy. Natomiast w sytuacji, gdy w sezonie grzewczym kominek ogrzewa budynek niemal przez całą dobę, czyszczenie trzeba wykonywać znacznie częściej.

Jak czyścić wkłady kominkowe do zabudowy?

Współcześnie kominki buduje się w oparciu o stalowe wkłady kominkowe. Oczywiście inne metody budowy kominków (np. kominki z otwartym paleniskiem) nadal są praktykowane, ale znacznie rzadziej. W nowym budownictwie, a także w budynkach modernizowanych współcześnie, spotykamy przede wszystkim przeznaczone do zabudowy wkłady kominkowe stalowe. Producent kominków oferuje wkłady do kominków konwekcyjnych, akumulacyjnych i wkłady kominkowe z płaszczem wodnym. Każdy z nich należy czyścić w podobny sposób.

Czyszczenie kominka rozpoczynamy od usunięcia popiołu. Oczywiście robimy to w momencie, gdy palenisko jest wygaszone i ostudzone. Popiół można usunąć za pomocą szufelki i szczotki, albo specjalnego odkurzacza do popiołu. Kolejnym krokiem jest usunięcie sadzy i smoły zalegającej na ściankach. Do tego celu zaleca się wykorzystać dedykowane środki chemiczne – pianki, żele, płyny. Dzięki nim zabrudzenia łatwo odchodzą od stalowej powierzchni. Dopiero gdy wnętrze kominka jest czyste, czyścimy drzwiczki kominkowe i szybę. Do tego celu warto używać delikatniejszych preparatów, które nie uszkodzą uszczelek i nie spowodują powstania rys na szklanej powierzchni.

Kiedy wkłady kominkowe do zabudowy są czyste, pozostaje wyczyszczenie obudowy. Wybór metody czyszczenia uzależniony jest od tego, z czego wykonano obudowę. Może to być beton, cegła, kamień naturalny. Współcześnie dużym zainteresowaniem cieszą się gładkie płyty kamienne, które łatwo utrzymać w czystości – wystarczy przetrzeć miękką ściereczką.

Comment here