BudowaPorady

Z jakimi problemami prawnymi może mierzyć się deweloper?

Deweloper to inwestor, który zajmuje się planowaniem i tworzeniem inwestycji budowalnych. Mogą to być nieruchomości przeznaczone do zamieszkania, ale również budynki komercyjne, np. galerie handlowe i biurowce. Należy podkreślić, że deweloper nie inwestuje w obiekty budowlane dla siebie, ale z myślą o ich sprzedaży lub wynajmie. Dlatego szukając odpowiedniej działki dla swojej inwestycji, bierze pod uwagę potrzeby rynku i oczekiwania potencjalnych klientów. Z niektórymi podpisuje umowy jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, albo na jej wczesnym etapie, co może rodzić pewne problemy prawne.

Działalność deweloperska a regulacje prawne

Deweloperzy działają na rynku nieruchomości na szeroką skalę. Nowoczesne, ekonomiczne i funkcjonalne mieszkania na bezpiecznych osiedlach cieszą się ogromnym zainteresowaniem, a potencjalnych klientów nie odstraszają nawet wysokie ceny. Oczywiście nie zawsze wygląda to tak różowo, choć w mediach częściej słyszymy o problemach klientów, którzy zainwestowali w daną nieruchomość i zostali oszukani przez dewelopera, aniżeli o problemach samych deweloperów. Tymczasem to oni podpisują liczne umowy z firmami budowlanymi, architektami, bankami, pośrednikami, jak i samymi klientami, co zawsze wiąże się z ryzykiem. Muszą przy tym pamiętać o wszelkich regulacjach prawnych.

Ustawa deweloperska została wprowadzona w 2012 roku i jej głównym celem było zadbanie o interesy klientów korzystających z oferty firm deweloperskich. Oczywiście z biegiem lat ustawa musiała zostać zmieniona. Nowa ustawa z dnia 20 maja 2021 obwiązuje od 1 lipca 2022 roku. Ustawa wprowadziła Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, dzięki któremu klienci dewelopera mają czuć się bezpieczniej, bo w razie jego upadłości, nie stracą wpłaconych środków. Ustawa nałożyła też nowe obowiązki na deweloperów. Jest tego sporo, dlatego firmy deweloperskie chętnie korzystają z usług kancelarii prawnych. Obsługa prawna deweloperów znajduje się w ofercie dobrych kancelarii prawnych.

Pomoc prawna dla deweloperów. Kancelaria prawna w Łodzi

Na terenie województwa łódzkiego realizowane są liczne inwestycje deweloperskie. Nie tylko w samej Łodzi, ale i w wielu okolicznych miastach. Z tego powodu kancelaria prawna w Łodzi ma duże doświadczenie w temacie obsługi prawnej deweloperów. Z jednej strony udziela porad prawnych firmom, które zgłaszają się po pomoc jednorazowo, z drugiej zaś podejmuje długoterminową współpracę z firmami, które są zainteresowane stałym fachowym doradztwem, pomocą w sporządzaniu umów i wniosków itd.

Po wprowadzeniu nowej ustawy deweloper może mierzyć się z rozmaitymi problemami prawnymi. Opóźnienia w odprowadzaniu składek na DFG, błędy w umowach, odstąpienia od umów pomiędzy deweloperem a nabywcą, umowy i opłaty rezerwacyjne, nieprawidłowe prowadzenia rachunku powierniczego – to tylko z niektóre z sytuacji, gdzie pomoc prawna dla deweloperów może okazać się konieczna. Pamiętajmy, że nowa ustawa wprowadziła też szereg przepisów nakładających na deweloperów odpowiedzialność karną.

Comment here