BudowaMateriały budowlanePoradyRemont Domu

Przykłady wszechstronnego zastosowania tarcicy sosnowej

Przetwórstwo drzewne, mimo powszechnego wykorzystania stali i tworzyw sztucznych, to wciąż prężnie działająca dziedzina gospodarki. Drewno to materiał pochodzenia naturalnego, łatwo dostępny i trwały, a przy tym posiadający liczne walory estetyczne. Nic zatem dziwnego, że tarcica sosnowa, czyli podstawowy produkt tartaczny, znajduje wszechstronne zastosowania w budownictwie, meblarstwie, czy branży dekoracyjnej.

Czym charakteryzuje się tarcica?

Tartaki przygotowują drewno pod różnymi postaciami, począwszy od różnego rodzaju belek, desek i łat, poprzez kantówkę drzwiową i okienną, skończywszy na idealnie wykończonych deskach elewacyjnych, podłogowych i tarasowych. Podstawowym produktem tartacznym jest jednak tarcica, czyli grube deski powstałe zaraz po przetarciu kłody drewna. Tarcica może być obrzynana z dwóch stron, wówczas jej brzegi pozostają nieobrobione. Może być też przygotowana w taki sposób, by wszystkie cztery krawędzie były równe. Tarcicę można kupić zaraz po przetarciu, ale wówczas jest to drewno mokre, które musi swoje odleżeć. Dlatego zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszy się sucha tarcica sosnowa z tartaku.

Tarcica sucha to taka, która podlegała procesowi suszenia na powietrzu, albo w specjalnej suszarni. Obecnie większą popularnością cieszy się tarcica suszona w wysokiej temperaturze w suszarni. Proces suszenia jest wówczas zdecydowanie krótszy, ponadto zabijane są drobnoustroje, a ryzyko wypaczenia desek ograniczone do minimum.

Sucha tarcica sosnowa i jej właściwości

Tartaki oferują tarcicę przygotowaną z drewna różnych gatunków, ale klienci pytają przede wszystkim o tarcicę sosnową. Populacja sosny na terenie naszego kraju jest naprawdę wysoka, dlatego drewno sosnowe jest łatwo dostępne i stosunkowo tanie. Oczywiście nie są to jedyne powody popularności tarcicy sosnowej, bo gdyby było to drewno tanie, ale fatalnej jakości, nienadające się do wykorzystania w budownictwie lub meblarstwie, nikt nie byłby zainteresowany jego zakupem.

Sucha tarcica sosnowa jest trwała, a jednocześnie lekka, dlatego nadaje się na drewno konstrukcyjne. Mimo, że nie jest tak twarda i zwarta jak dąb czy buk, dobrze znosi obciążenia. Ponadto jest to drewno łatwe w obróbce, podatne na klejenie, dobrze znoszące malowanie. Natomiast faktem jest, że tarcicę sosnową często pozostawia się w jej naturalnej barwie, która jest jasna i słoneczna.

Tarcica sosnowa z tartaku – wszechstronne zastosowania

Dzięki swoim właściwościom tarcica sosnowa sprawdza się jako drewno konstrukcyjne i materiał budowlany. Z drewna sosnowego wykonuje się konstrukcje dachów i deskowanie. Deski sosnowe sprawdzają się jako materiał na elewacje, podłogi, schody. Z tarcicy sosnowej powstają również kantówki okienne i drewniane kantówki drzwiowe. Okna i drzwi z sosny są trwałe i efektowne. Podobnie zresztą jak wykonane z tego materiału meble, blaty łazienkowe i kuchenne. Sosna sprawdza się również podczas produkcji akcesoriów kuchennych i kosmetycznych, zabawek i wielu rozmaitych przedmiotów użytkowych.

Comment here