Materiały budowlaneRemont Domu

Gdzie szukać wysokiej jakości drewna?

Drewno to popularny materiał konstrukcyjny, budowlany i dekoracyjny. Oczywiście sprawdza się także jako materiał opałowy, ale do palenia w piecu i w kominku wykorzystuje się inne gatunki drewna, aniżeli stosowane na budowie czy w stolarce. Przykładowo do produkcji mebli, okien czy podłóg drewnianych chętnie wykorzystuje się drewno sosnowe, podczas gdy surowiec ten, ze względu na wysoką zawartość żywicy, zupełnie nie sprawdza się jako drewno kominkowe.

Gdzie kupić dobrej jakości drewno konstrukcyjne?

Drewno konstrukcyjne i drewno do projektów stolarskich można nabyć na wiele sposobów. Nie każdy jest jednak równie dobry. Kupując drewno pochodzące z nieznanych źródeł, ryzykujemy, że surowiec okaże się wadliwy. Dlatego drewno najlepiej zamawiać bezpośrednio w zakładzie przetwórstwa drzewnego, czyli od producenta prowadzącego tartak.

Przetwarzanie drewna to wbrew pozorom proces zaawansowany technologicznie, zwłaszcza jeśli mowa o produkcji materiałów klejonych. Tartak Tarskol oferuje bowiem zarówno drewno lite, jak i tzw. klejonkę sosnową, czyli materiał powstały z klejonego warstwowo drewna sosnowego. Klejenie nie może odbywać się w sposób przypadkowy. Każdy kawałek drewna podlega starannej selekcji, następnie układany jest prostopadle do poprzedniej warstwy i klejony za pomocą wodoodpornego, mocnego i przede wszystkim nietoksycznego kleju.

Kto korzysta z wyrobów tartacznych?

Tartak zajmuje się przetwarzaniem drewna w taki sposób, by mogły z niego korzystać firmy produkujące meble i altany ogrodowe, firmy budujące domki letniskowe, producenci drzwi i okien drewnianych, firmy produkujące schody drewniane i modułowe, dekarze i budowlańcy, firmy zajmujące się wytwarzaniem dekoracji i zabawek oraz wszyscy ci, którzy nie mogą wykonywać swojej pracy bez udziału wysokiej jakości drewna.

Tarcica sosnowa i inne produkty oferowane na tartakach

Produkty tartaczne można podzielić na kilka kategorii, można też wyszczególnić te z nich, które cieszą się zdecydowanie największym zainteresowaniem klientów. Na pierwszym miejscu znajduje się oczywiście tarcica sosnowa. Na tartaku kupimy wszelkiego rodzaju deski, kantówki i krawędziówki, króciaki, łaty dachowe, podbitkę dachową, a nierzadko także deski elewacyjne i tarasowe. Niektóre tartaki zajmują się również produkcją pelletu, co nie dziwi z uwagi na fakt, jak wiele zrębów i wiórów gromadzi się podczas obróbki drewna. Takie odpady doskonale nadają się do produkcji wysokojakościowego opału.

Jak wybrać dobry tartak?

Dobry tartak to miejsce, które poza produktem w postaci drewna oferuje wykonanie zabiegów takich jak impregnacja i suszenie. To prawda, że wielu klientów jest zainteresowanych zakupem surowego, wilgotnego jeszcze drewna, ale są i tacy, którzy chcieliby zamówić produkt natychmiast gotowy do dalszej obróbki. Dobry tartak wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom.

Tartak powinien oferować produkty różnorodne. Oczywiście wskazane jest posiadanie w ofercie produktów o standardowych wymiarach, bo zapotrzebowanie na nie jest wysokie, ale realizacja indywidualnych, niestandardowych zamówień, także powinna być możliwa. Ponadto dobrze, by tartak realizował usługi cięcia i frezowania od ręki, zwłaszcza jeśli klient zjawia się po niewielką ilość materiału. Pamiętajmy, że z usług tartaków korzystają zarówno duże firmy, jak i osoby indywidualne.

Pracownicy tartaku powinni być osobami kompetentnymi, potrafiącymi udzielić informacji na temat właściwości i zastosowań poszczególnych gatunków drewna, a także na temat narzędzi, łączników i mocowań, które sprawdzą się w danym przypadku. Wskazane również, by posiadali wiedzę na temat chemii stosowanej do zabezpieczania drewna przed działaniem wilgoci, pleśni i szkodników.

Comment here