PoradyRemont Domu

Schody kręcone – klasyka czy nowoczesność?

Schody kręcone

Część osób uważa, że montaż schodów kręconych we wnętrzach mieszkalnych to rozwiązanie nowatorskie, rzadko spotykane, odważne. Rzeczywiście, niekiedy można je takim nazwać, ale jeśli przyjrzymy się historii schodów drewnianych, szybko odkryjemy, że w istocie jest to rozwiązane znane i stosowane od lat. Schody kręcone to klasyka gatunku, ale ze względu na stosunkowo rzadką obecność w domach i mieszkaniach, wiele osób zapomina o ich znaczeniu w dziejach budownictwa.

Budowa schodów spiralnych

W przeszłości schody spiralne spotykano przede wszystkim tam, gdzie istniała potrzeba wspięcia się na znaczne wysokości, a jednocześnie konstrukcja schodów musiała się zmieścić na kilku metrach kwadratowych. W takich warunkach mogły powstać tylko schody kręcone, które co prawda wydłużają nieco czas dotarcia na szczyt wieży, ale sprawiają, że wejście to jest łagodne i bezpieczne. Schody w wysokich wieżach wykonywano z materiałów różnego typu. Niekiedy były to konstrukcje murowane, innym razem drewniane, nierzadko możemy też spotkać schody wykonane z grubej blachy. Czasem zdarza się też, że na znacznych wysokościach konstrukcja metalowa zastępowana jest lżejszą konstrukcją z drewna.

Schody spiralne w latarniach, wieżach widokowych czy wieżach kościelnych rzadko zajmują całą wysokość wieży. Częściej zdarza się, że co jakiś występuje podest, który wzmacnia konstrukcję całej budowli, ale też umożliwia wchodzącym na szczyt złapanie oddechu.

Schody kręcone do domu

Schody spiralne w budynkach mieszkalnych mają znacznie mniejszą wysokość niż w omawianych wyżej budowlach. Zdecydowanie ważniejszy jest też ich wygląd. Schodów zamkniętych w wysokiej wieży nikt nie ogląda z zewnątrz, natomiast w schody w salonie czy holu znajdują się w otwartej przestrzeni, stąd estetyka ma ogromne znacznie. Nowoczesne schody kręcone mają być funkcjonalne, trwałe i ładne. Funkcja estetyczna jest równie ważna jak funkcja użytkowa.

Kilka słów o montażu schodów spiralnych

Montaż schodów kręconych warto zaplanować już na etapie projektowania budynku. Co prawda nie będą wówczas wykonywane, bo w trakcie prac budowlanych mogłyby ulec zniszczeniu, poza tym ich istnienie nie wpływa w żaden sposób na stabilność ścian czy wytrzymałość stropu. Inaczej wygląda to w przypadku schodów żelbetonowych, które powstają wraz ze ścianami. Natomiast schody kręcone są elementem, który można kupić i zamontować znacznie później, ale warto wcześnie zaplanować, w którym miejscu staną i przygotować odpowiedni otwór w stropie.

Schody kręcone w nowoczesnym stylu

Mimo iż pomysł na budowę schodów kręconych nie jest w żaden sposób nowatorski, to domy, w których znalazły się takie schody, prezentują się bardzo stylowo i nowocześnie. Taki efekt udaje się uzyskać dzięki dobrze przemyślanej, wyjątkowo lekkiej konstrukcji, dobrej jakości materiałom, modnej kolorystyce i starannemu wykonaniu. Nowoczesne schody kręcone wpisują się w ideę minimalizmu, który zyskał w ostatnim czasie wielu zwolenników.

Comment here