BudowaMateriały budowlanePoradyRemont Domu

Czym powinien charakteryzować się dobry tartak?

Tartak to miejsce, w którym przetwarza się kłodę drewna na deski, belki, łaty, kantówki oraz szereg innych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Tartaki to niezwykle ważny element przemysłu drzewnego. Sprawne funkcjonowanie tartaków pozwala producentom okien z drewna, podłóg drewnianych czy drewnianych zabawek na przygotowywanie produktów wysokiej jakości, a firmom budowlanym na sprawne wykonanie usług na najwyższym poziomie.

Przygotowanie drewna poprzez tarcie

Jak łatwo się domyślić, nazywanie zakładu przetwórstwa drzewnego tartakiem nie jest przypadkowe. Tartaki przygotowują drewno poprzez tarcie, a dokładniej poprzez przecieranie kłody drewna na mniejsze elementy o określonym kształcie. Podstawowym produktem pozyskiwanym na tartakach jest tarcica. Jest to materiał wykorzystywany na placu budowy, ale nie tylko.

Przetarte drewno nie trafia od razu do sprzedaży. Kolejnym etapem produkcji tartaku jest suszenie. Suszenie może odbywać się w naturalnych warunkach, albo w specjalnej suszarni. Drugie rozwiązanie jest znacznie szybsze, ale wiele tartaków stosuje równolegle obie metody suszenia tarcicy. Niektórzy odbiorcy są zainteresowani wyłącznie drewnem, które wyschło naturalnie, inni zamawiają dużo i często, a tym samym nie mogą sobie pozwolić na tak długie oczekiwanie na realizację usługi.

Po suszeniu drewno jest gotowe do dalszej obróbki. To na tym etapie drewno przepuszczane jest przez różnego rodzaju maszyny tnące. Na tartakach znajdują się pewne zapasy produktów tartacznych w standardowych wymiarach, jednak zdecydowana większość desek i belek przygotowywana jest zgodnie z wymogami poszczególnych klientów.

Dobry tartak, czyli jaki?

Co decyduje o tym, że niektóre tartaki ledwo nadążają z realizacją masowo napływających zamówień, a inne wciąż narzekają na brak klientów? Z pewnością ogromne znaczenie ma tutaj jakość oferowanych produktów tartacznych, czas realizacji zamówień, a także jakość obsługi.

Dobry tartak to taki, który oferuje drewno wysokiej jakości. Tarcica sosnowa i inne produkty tartaczne powinny być przygotowane z drewna zdrowego i silnego. Istotny jest wiek drzew poddawanych obróbce. Drewno nie powinno posiadać wad w postaci pęknięć i wypaczeń. Ponadto drewno musi zostać dobrze przetworzone i obrobione, tak by nadawało się do wykorzystania w różnego rodzaju projektach. Dobrze, jeśli tartak oferuje możliwość realizacji niestandardowych zleceń i jest w stanie przygotować drewno o dowolnych, wskazanych przez klienta wymiarach.

Tartak, który oferuje surowce dobre gatunkowo i świadczy usługi tartaczne na wysokim poziomie, z pewnością cieszy się dobrą opinią.

Oferta tartaku – ceny i terminowość dostaw

Dobrze, jeśli tartak oferuje szeroki wybór gatunków drewna w atrakcyjnych cenach. Oczywiście nie chodzi o to, by klient zamawiał drewno koniecznie tam, gdzie oferują je najtaniej. Ceny powinny być rozsądne, atrakcyjne, ale mimo wszystko najważniejsza jest jakość produktów tartacznych. Poza tym nie bez znaczenia jest terminowość dostaw. Dostawy muszą być realizowane systematycznie i terminowo, bo wszelkie opóźnienia mogą stworzyć poważne problemy odbiorcom drewna.

Comment here