Dom z drewna nie tylko dla wczasowiczów
Do niedawna domy wykonane z drewna uważano za idealne w porze letniej, kiedy temperatura na zewnątrz pomieszczeń jest wysoka, bądź bardzo wysoka. Istniały uzasadnione obawy, że zimą dom z drewna nie spełni swojej funkcji. Oczywiście domki letniskowe, w żaden sposób niewzmocnione i nieogrzewane, nie sprawdzą się zimą. Ale jak najbardziej możliwe jest wybudowanie całorocznego domu z drewna.
Całoroczny dom z drewna – zalety
Architekci zgodnie uważają, że domy z drewna są proekologiczne, zgodne z naturą (domy drewniane znane są od zamierzchłych czasów) oraz energooszczędne. Domy z drewna mogą być naprawdę bardzo ciepłe. Uzyskanie takich samych parametrów cieplnych w budynku murowanym jest znacznie trudniejsze – wymaga dużych nakładów finansowych i czasu, poświęconego na wykonanie prac.
Powstawanie drewnianego budynku
Dom z drewna powstaje bardzo szybko. Co prawda wymurowanie budynku również nie zajmuje obecnie wiele czasu, ale wykończenie jego wnętrza już tak. Tymczasem pomieszczenia w domu wykonanym z drewna praktycznie od razu są gotowe do zamieszkania. Szczególnie, jeśli decydujemy się na budowę domu z bali, a nie drobnych deseczek. Na plus przemawia także fakt, że przy budowie domu z bali mało jest prac „mokrych”, czyli związanych z wykorzystaniem wody, cementu czy innych środków oraz późniejszym oczekiwaniem na ich zastygnięcie.
Dom z drewna nie tylko w starodawnym stylu
Domy drewniane kojarzymy ze staromodnymi domkami góralskimi pokrytymi strzechą, czyli dachem wykonanym z trzciny lub słomy. Tymczasem technologia drewniana umożliwia wykonanie domu w każdym stylu, w tym wyjątkowo okazałych i nowoczesnych willi.
Nowoczesność może być podkreślona dzięki zastosowaniu elementów dodatkowych ze szkła, metalu, kamienia czy klinkieru. W nowoczesnych budynkach raczej unika się bogatych rzeźbień oraz wspomnianych wyżej dachów z trzciny, a stawia na surowe formy.
Comment here