Świetną alternatywą dla schodów w całości wykonanych z drewna są schody metalowo-drewniane, które wyróżniają się nowoczesnym wyglądem i lekkością konstrukcji. Schody z drewna można zamówić u stolarza bądź też producenta schodów, który wykonuje schody na indywidualne zamówienie. Znacznie tańszym i prostszym rozwiązaniem jest jednak zakup gotowych schodów do samodzielnego montażu. Montażu konstrukcji z powodzeniem może dokonać domowa złota rączka, ponieważ poszczególne moduły (stąd nazwa schody modułowe) łączy się ze sobą w bardzo prosty sposób.
Schody z drewna pasują do każdego wnętrza
Schody drewniane wyglądają bardzo naturalnie. Nie od dziś wiadomo, że elementy z drewna ocieplają wnętrze, sprawiają, że staje się przyjazne i przytulne, co w przypadku obiektów mieszkalnych jest cechą wyjątkowo pożądaną. Zauważmy przy tym, że schody z drewna dobrze wyglądają w każdym wnętrzu, zarówno w pomieszczeniach urządzonych w stylu rustykalnym, klasycznym, jak i w nowoczesnych domach i mieszkaniach dwukondygnacyjnych. Jeśli chcemy podkreślić tę nowoczesność, warto postawić na schody modułowe metalowo-drewniane.
Schody systemowe mają modułową, samonośną konstrukcję, co oznacza, że nie są zespolone ze ścianą w taki sposób, by się na niej wspierać. Często mają budowę policzkową ze stopniami opartymi na metalowej belce (wsporniku) centralnej. Ustawienie belki, jak i montaż innych elementów konstrukcyjnych, stopni i balustrady odbywa się na podstawie i instrukcji. Do prac można przystąpić na etapie wykańczania domu.
Schody modułowe – zalety rozwiązania
O kilku zaletach schodów systemowych wspomnieliśmy już wyżej. Są to produkty gotowe, dostępne niemal od ręki – maksymalny czas oczekiwania na realizację zamówienia wynosi zwykle 2-3 tygodnie, co w porównaniu z wielomiesięcznym oczekiwaniem na wolny termin u stolarza wydaje się być terminem błyskawicznym. Schody systemowe montuje się we własnym zakresie na podstawie dołączonej instrukcji, a więc nie trzeba czekać na wolny termin u fachowców ani płacić za wykonanie montażu.
Kolejną zaletą rozwiązania jest wygląd schodów modułowych. Są to lekkie, estetyczne konstrukcje, często wykonane w stylu minimalistycznym. Elementy metalowe zwykle przyjmują kolor biały, grafitowy lub srebrny, natomiast stopnie mogą być w odcieniu naturalnego drewna albo pokryte lakierobejcą w wybranym kolorze.
Comment here