Pytanie jaki kominek wybrać, zadaje sobie każdy, kto buduje dom bądź przeprowadza poważny remont i chciałby mieć w salonie urządzenie grzewcze, które jednocześnie będzie efektowną ozdobą pomieszczenia. Na rynku dostępnych jest szereg rozmaitych wkładów kominkowych więc nic dziwnego, że wybór właściwego nie jest prosty, zwłaszcza dla kogoś, kto ma niewielką wiedzę na temat tego typu urządzeń.
Czym się kierować podczas wyboru kominka?
Przede wszystkim warto rozważyć, jaką funkcję kominek będzie pełnił. Czy chodzi o to, by był ważnym źródłem ciepła w domu, ogrzewał pomieszczenia i wodę użytkową? A może ma jedynie dogrzewać pomieszczenie, w którym się znajduje i to niemal wyłącznie w duże mrozy? A może kominek ma pełnić przede wszystkim funkcję dekoracyjną – ozdabiać salon, a od czasu do czasu stworzyć przyjemną, rodzinną atmosferę i warunki do wypoczynku?
Zanim przejrzymy ofertę wkładów kominkowych, powinniśmy określić swoje oczekiwania i potrzeby. Jeśli kominek będzie użytkowany sporadycznie, nie ma potrzeby kupowania drogiego wkładu kominkowego o bardzo wysokiej sprawności. Jeśli kładziemy nacisk na dekoracyjną funkcję kominka, warto kupić dobry wkład ze średniej półki cenowej i więcej zainwestować w obudowę.
Natomiast w sytuacji, gdy kominek ma stanowić ważne źródło ciepła w domu i będzie użytkowany systematycznie, jakość wkładu kominkowego ma decydujące znaczenie. Musi to być urządzenie wykonane z trwałych materiałów i wyróżniające się wysoką sprawnością. Nie zaszkodzi, jeśli zostanie wyposażone w nowoczesne systemy i rozwiązania, które ułatwią codzienne użytkowanie.
Jaki kominek wybrać?
Kominki żeliwne
Wkłady kominkowe można podzielić ze względu na kilka kryteriów, a jednym z ważniejszych jest materiał, jaki został wykorzystany do wykonania wkładu kominkowego. Wyróżniamy wkłady żeliwne i wkłady stalowe. Wkłady żeliwne na ogół są tańsze od wkładów stalowych. Poza tym świetnie komponują się z klasycznym wystrojem wnętrz i odpowiednie będą dla miłośników stylu rustykalnego. Wadą kominków żeliwnych jest natomiast ich wysoka waga, niewielka dostępność modeli i niższa wydajność, aniżeli w przypadku odpowiedników stalowych. Pod uwagę należy wziąć również to, że wkład kominkowy nagrzewa się łącznie z obudową.
Kominki stalowe
Wkłady stalowe są lżejsze i bardziej wydajne, dlatego mimo nieco wyższej ceny, zainteresowanie nimi cały czas rośnie. Kominki stalowe mają zaawansowaną konstrukcję, na którą składa się między innymi czopuch o dużej powierzchni, system dopalania spalin oraz kurtyna powietrza. Tym samym wkład kominkowy stalowy zapewnia wydajność grzewczą wyższą od kominka żeliwnego nawet o 25%. Poza tym kominki stalowe są bardzo trwałe. Wymiany może wymagać jedynie szamotowe wyłożenie paleniska, dzięki któremu obudowa wkładu nie ulega nagrzaniu i nie grozi poparzeniem. O kominkach stalowych coraz częściej usłyszymy w odpowiedzi na pytanie, jaki kominek wybrać. Nic dziwnego, bowiem są to produkty trwałe i nowoczesne, doskonale wpisują się w stylistykę współczesnych wnętrz.
Comment here