Porady

Pellet – ekologiczna alternatywa dla węgla

Ogrzewanie węglem stopniowo odchodzi do lamusa. Co prawda w wielu domach nadal funkcjonują tradycyjne piece węglowe, w których spala się tony węgla kamiennego, ale w nowych budynkach zdecydowanie odchodzi się od takiego rozwiązania. W starych domach, które wymagają remontu, również montuje się już nowsze, wygodniejsze w obsłudze urządzenia, np. kotły na biomasę. Pellet to doskonała alternatywa dla węgla i innych paliw grzewczych.

Co to jest pellet? W jaki sposób powstaje?

Pellet to stosunkowo nowe paliwo opałowe na polskim rynku, bo tak naprawdę dopiero kilkanaście lat temu zaczęło być stosowane na szerszą skalę. Pellet, nazywany również biomasą, dość szybko znalazł zwolenników, którzy dostrzegli jego liczne zalety. Zanim jednak przejdziemy do omówienia zalet pelletu, warto przybliżyć, w jaki sposób biomasa powstaje.

Biomasą nazywamy grupę paliw, które powstają z produktów bądź też odpadów poprodukcyjnych powiązanych z rolnictwem, leśnictwem i pokrewnymi gałęziami przemysłu. Pellet wytwarza się zatem z części roślin. O jakie rośliny chodzi? Przede wszystkim o drzewa (prym wiodą tutaj odpady sosnowe), ale również o słomę zbóż, trzcinę, kukurydzę (obrane kolby) oraz słonecznik (łuski). W zależności od tego, z czego powstał pellet, tak też brzmi jego nazwa. W Polsce zdecydowanie najpopularniejszy jest pellet drzewny. Powstaje on ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych, takich jak zręby i łuski. Odpady muszą być odpowiednio wyselekcjonowane, czyste i wolne od chorób. Tylko z takiego surowca można wytworzyć dobrej jakości pellet drzewny.

Pellet jest ekologiczną alternatywą dla paliw kopalnianych

Złoża węgla prędzej czy później ulegną wyczerpaniu, poza tym przeznaczając kolejne tereny na kopalnię odkrywkową bądź drążąc tunele pod ziemią, dokonujemy degradacji środowiska naturalnego. Masowa wycinka drzew również nie jest pozytywnym zjawiskiem, jednak zwróćmy uwagę, że w miejsce wyciętego drzewa można posadzić nowe, a poza tym drzewa nie są ścinane w celu wyprodukowania z nich pelletu. Do produkcji biomasy wykorzystuje się jedynie ścinki – zręby, wióry, które są odpadem na tartakach. Odpadem, który można mądrze wykorzystać.

Pellet ma również tę zaletę nad węglem, że nie przyczynia się do powstawania smogu. W okresie jesienno-zimowym smog jest prawdziwym problemem w polskich miastach, a coraz częściej dusi również i wsie, gdzie przecież nie ma tak gęstej zabudowy i mimo wszystko występuje dość bujna roślinność. Fakty są takie, że w czasie spalania pelletu emisja dwutlenku węgla jest równa zeru, zaś innych szkodliwych substancji ograniczona do minimum.

Producent pelletu powinien dbać o wysoką jakość produkowanego opału

Pellet jest ekologiczną alternatywą dla węgla, ale żeby ten trend dalej się utrzymał, należy dbać o wysoką jakość opału. Producent pelletu powinien używać tylko starannie wyselekcjonowanych odpadów drzewnych i nie dodawać do nich żadnych sztucznych substancji. Nowoczesny park maszynowy oraz częste, wnikliwe kontrole procesu produkcyjnego, również mają wpływ na jakość produktu końcowego. Nie bez znaczenia jest również sposób przechowywania i pakowania gotowego opału. Suchy granulat powinien trafić do szczelnych foliowych worków, dzięki czemu zostanie odpowiednio zabezpieczony i przygotowany do transportu.

Comment here