Tartaki oferują tarcicę z drewna różnych gatunków. Poszczególne rodzaje tarcicy różnią się zatem twardością, wytrzymałością, łatwością obróbki czy kolorem. Wszystko zależy od tego, jakie właściwości ma drewno danego gatunku. Ale rodzaje tarcicy można wyszczególnić także według innych kryteriów, biorąc pod uwagę wymiary gotowego produktu, albo sposób przetarcia.
Z jakiego drewna wytwarza się tarcicę?
Tarcice pozyskuje się zarówno z drewna drzew liściastych, jak i iglastych. Tarcicę z drzew liściastych wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji mebli, natomiast tarcica z drzew iglastych to doskonały materiał konstrukcyjny i budowlany, nadaje się również na podłogi. Oczywiście to tylko ogóle założenia, bowiem każde drewno ma inne właściwości i typ tarcicy należy dobierać do rodzaju inwestycji i konkretnych oczekiwań. Może być tak, że z drewno świerkowe posłuży do produkcji solidnego mebla, a z drewna bukowego powstanie masywna konstrukcja schodowa.
Jeśli chodzi o to, jakiego rodzaju tarcica stanowi podstawowy produkt tartaczny, jest to oczywiście tarcica sosnowa. Sosna rośnie na terenie całej Polski (z wyjątkiem obszarów wysokogórskich) i jest to zdecydowanie najpopularniejszy gatunek spośród wszystkich drzew iglastych spotykanych na terenie naszego kraju. Sosna pospolita, zwana również zwyczajną, to drewno doceniane w branży meblarskiej i stolarskiej, ponadto często wykorzystywane jako materiał konstrukcyjny i wykończeniowy. Drewno sosnowe ma dobrą wytrzymałość, a ponadto jest łatwe w obróbce i podatne na klejenie. Na uwagę zasługuje również jego ciepła, jasna barwa.
Obok tarcicy sosnowej na tartaku możemy zaopatrzyć się w tarcicę bukową, brzozową, świerkową, jesionową, modrzewiową. Niekiedy tartak oferuje również tarcicę dębową, orzechową, a także przygotowaną z drewna egzotycznego, pozyskanego poza granicami naszego kraju.
Wymiary i wilgotność tarcicy obrzynanej i nieobrzynanej
Przy wyborze tarcicy, oprócz gatunku drewna, zwracamy uwagę na szereg innych elementów. Tartak oferuje tarcicę o różnych wymiarach, grubość desek waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu milimetrów. Od ręki dostępna jest tarcica w standardowych grubościach, ale na życzenie klienta tartak może przygotować drewno sosnowe, bukowe, czy świerkowe o innych wymiarach.
Dla klientów nierzadko istotny jest także proces suszenia. Na tartaku można nabyć mokrą tarcicę, ale zdecydowanie częściej klienci są zainteresowani tarcicą suchą. Suszenie tarcicy odbywa się dwojako, tj. na powietrzu, albo w specjalnych suszarniach. Naturalne suszenie drewna trwa bardzo długo, poza ty gdzieś trzeba to drewno składować, dlatego nowoczesne tartaki stawiają przede wszystkim na tarcicę suszoną w suszarniach. W ten sposób w krótkim czasie mogą zrealizować ogromną ilość zamówień.
Klienci tartaków pytają zarówno o tarcicę obrzynaną, jak i nieobrzynaną. Tarcica obrzynana ma obrobione krawędzie czoła oraz płaszczyzny, z kolei tarcica nieobrzynana powstaje w wyniku jednokrotnego przetarcia drewna, a więc ma obrobione powierzchnie równoległe, natomiast krawędzie boczne pozostają bez obróbki. Tarcica nieobrzynana ma pewne walory dekoracyjne i sprawdza się m.in. podczas budowy altan czy mebli ogrodowych. Faktem jest natomiast, że tarcica obrzynana znajduje znacznie więcej zastosowań.
Comment here