Budowa

Budowa komina – normy i przepisy

Osoba uprawniona do wykonania projektu budowlanego, uwzględnia w nim wszelkie elementy, które inwestorzy chcą mieć w budynku, niezależnie od tego, czy chodzi o projekt domu, biurowca, czy obiektu użytkowego. Jeśli chodzi o dom jednorodzinny, jeszcze przed wizytą u architekta, warto zastanowić się, jaki będzie rozkład pomieszczeń, gdzie znajdą się okna, gdzie staną schody i gdzie powinien pojawić się komin. Budowa komina może być wykonana także później, ale im wcześniej i dokładniej wykonamy takie prace, tym mniej przykrych niespodzianek czeka nas w przyszłości.

Czy w każdym domu musi stanąć komin?

Jeżeli w domu nie będzie typowej kotłowni z kotłem grzewczym i nie będzie dochodziło do spalania paliw grzewczych, budowa komina nie jest konieczna. Domy bez kominów są jeszcze rzadkością, ale rzeczywiście stopniowo takie rozwiązanie zyskuje coraz więcej zwolenników. Oczywiście należy pamiętać, że w domach bez kominów duże znaczenie ma sposób wykonania instalacji wentylacyjnej.

W sytuacji, gdy budynek zamierzamy ogrzewać w sposób tradycyjny, czyli za pomocą kotła grzewczego na węgiel, ekogroszek, pellet, czy też za pomocą kominka na drewno, komin w domu stanąć musi. Oczywiście nie może to być komin o dowolnej średnicy. W temacie budowa komina – normy i przepisy bardzo ważna jest zależność rodzaj paliwa a średnica komina.

Dlaczego komin należy wybudować zgodnie z przepisami?

Co się stanie, jeśli komin nie zostanie zbudowany zgodnie z obowiązującymi przepisami? Przede wszystkim mogą pojawić się problemy z jego drożnością. Dym i spaliny, zamiast trafiać na zewnątrz, mogą cofać się do pieca i do pomieszczenia. To powoduje ogromne trudności z rozpalaniem w piecu i utrzymaniem efektywnego spalania opału. W domu nie jest tak ciepło, jak być powinno, natomiast zakup opału pochłania znaczne środki finansowe. Poza tym w kotłowni bardzo szybko robi się brudno, a przykry zapach unosi się w całym budynku. Dodatkowo zapchany spalinami komin zwiększa ryzyko wystąpienia pożaru.

Budowa komina – normy i przepisy

W temacie budowa komina – normy i przepisy uwagę zwraca się nie tylko na sposób prowadzenia przewodów kominowych i średnicę komina, ale również rodzaj zastosowanych wewnątrz komina wkładów. Jest to szczególnie istotne, gdy w budynku użytkowany jest kocioł olejowy bądź gazowy. W wyniku spalania tych paliw otrzymujemy m.in. kwaśne skropliny, które mogą uszkodzić ścianki komina. Dlatego w takim przypadku wskazane jest użycie kominów spalinowych wyposażonych we wkład kamionkowy lub wykonany ze stali kwasoodpornej.

Obok kominów typowo spalinowych, wyróżniamy kominy powietrzno-spalinowe, kominy dymowe i kominy uniwersalne. W większości domów montuje się te ostatnie, które mogą odprowadzać kwaśne skropliny, ale i spaliny powstałe w wyniku spalania paliw stałych (drewno, węgiel, pellet itd.). Kominy, niezależnie od rodzaju, wykonuje się z materiałów niepalnych, a przewody kominowe muszą być szczelne. Wyloty przewodów kominowych powinny być wyprowadzone nad dach na wysokość zabezpieczającą przed zakłócaniem ciągu.

Comment here