Remont Domu

Schody w domu – rodzaje i cena

Ważnym elementem domu piętrowego oraz domu z poddaszem użytkowym są schody. Na komfort użytkowania budynku wpływa wiele czynników, a wygodny i bezpieczny dostęp do pomieszczeń znajdujących się na wyższym poziomie jest jednym z istotniejszych. Dlatego też schody w domu powinny być dopasowane do wielkości budynku i potrzeb użytkowników.

Popularne rodzaje schodów wewnętrznych

Schody żelbetonowe

Schody wewnętrzne można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od wybranego kryterium. Pierwszym kryterium jest materiał. Najczęściej spotykane schody w domu wykonane są z żelbetonu, który następnie obkłada się materiałem dekoracyjnym. Oczywiście można zostawić goły beton, ale po pierwsze jest on zimny, a po drugie niewielu doceni jego walory estetyczne. Znacznie częściej schody żelbetonowe obudowuje się drewnem, płytkami na schody albo kamieniem dekoracyjnym. Zdarza się też, że na schodach lądują panele podłogowe albo specjalny chodnik lub chodnikowe nakładki.

Schody drewniane

Schody żelbetonowe są wyjątkowo trwałe i stabilne, bowiem ich konstrukcja jest trwale zespolona z konstrukcją budynku. Nie ma możliwości, by stopnie się odkształciły, a jakaś część konstrukcji zdołała się przemieścić. Poza tym schody z betonu są odporne na działanie chemii domowej i wilgoci, niestraszne im również drobne urazy mechaniczne. Jeśli chodzi o cenę, wylanie schodów z żelbetonu nie jest kosztowną inwestycją.

Schody drewniane i metalowo-drewniane

Jeśli chodzi o materiał wykonania, kolejnym popularnym rodzajem schodów we wnętrzach mieszkalnych są schody drewniane. Schody z drewna mają efektowny wygląd i nie wymagają użycia dodatkowych materiałów dekoracyjnych, którymi mielibyśmy obkładać ich konstrukcję. Poza tym drewno daje wiele możliwości, jeśli chodzi o kształt i rozmiar schodów.

W nowoczesnych wnętrzach nierzadko spotykamy również schody wykonane z połączenia drewna i metalu. Najlepiej sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach, bo dzięki lekkiej, minimalistycznej konstrukcji, nie ograniczają przestrzeni. Schody w domu mają być funkcjonalne, ale i estetyczne, a schody modułowe doskonale łączą obie te funkcje.

Schody w domu – schody proste, zabiegowe, wachlarzowe i okrągłe

Schody wewnętrzne możemy podzielić również ze względu na to, jak wygląda ich konstrukcja – w jaki sposób i ile razy zmieniają kierunek. I tak wyróżniamy schody proste jednobiegowe, które nie skręcają w żadnym kierunku, schody z pojedynczym zabiegiem prawym lub lewym, schody zabiegowe, okazałe schody wachlarzowe oraz schody okrągłe, wybudowane na planie koła. Oczywiście nie są to wszystkie rodzaje schodów wewnętrznych, a jedynie modele najpopularniejsze, jakie spotykamy w domach jednorodzinnych oraz dwupoziomowych mieszkaniach.

Najczęściej konstrukcja, forma schodów uzależniona jest od ilości dostępnego miejsca oraz od tego, czy wydzielamy w domu osobną klatkę schodową, czy też chcemy umieścić schody bezpośrednio w salonie albo przedpokoju. Niekiedy decydują również względy estetyczne.

Comment here