Porady

Co wybrać – pellet czy drewno?

Co wybrać – pellet czy drewno

Wybór odpowiedniego paliwa do ogrzania domu wiążę się z przemyśleniem kilku kwestii. Na co zwrócić uwagę podczas decydowania się na pellet lub drewno. Drewno to materiał w 100% naturalny, jednak czy nie jest to materiał o stosunkowo wysokiej wilgotności, wymagający też stałego dokładania drewna do pieca? Przyjrzyjmy się bliżej pelletowi. To materiał także pochodzący w 100% z materiałów ekologicznych. Produkowanie pelletu opiera się na wykorzystaniu wiórów, trocin czy zrębków, które są prasowane i przygotowane do opału.

Drewno – najstarszy materiał opałowy

Jest to materiał produkowany w sposób ekologiczny. Nie zapominajmy o tym, że lasy są odnawialnym źródłem energii, co więcej zakładanie nowych lasów nie jest kosztownym przedsięwzięciem. Warto także pamiętać o tym, że jest to materiał opałowy zdecydowanie bardziej ekologiczne od węgla. W procesie spalania do powietrza dostają się mniejsze ilości szkodliwych substancji. Nie można jednak nie zauważyć tego, że jest to materiał o stosunkowo wysokiej wilgotności (50-70%), natomiast najlepszą wydajność osiągają materiały o 20% wilgotności. Jest to też materiał, który wymaga dość zaangażowanej obsługi. Nakłada on na nas obowiązek stałego dokładania do pieca, co przekłada się na niższy komfort jego użytkowania. Zwróćmy też uwagę na to, że jeśli zdecydujemy się na drewno będziemy potrzebowali dość sporej przestrzeni na jego magazynowanie.

Pellet – ekologiczny i wydajny

Czym jest pellet? Jest to ekologiczne paliwo z biomasy. Produkowanie pelletu oparte jest o naturalny materiał pochodzenia drzewnego (zręby, wióry, trociny), który następnie poddawany jest prasowaniu. Na szczególną uwagę zasługują właściwości, jakimi wyróżnia się ten rodzaj materiału opałowego. Producent pelletu, który zajmuje się jego produkcją z biomasy nie zanieczyszcza powietrza w procesie samego wytwarzania tego opału. Podczas produkcji nie ma konieczności stosowania żadnych dodatków czy klejów, zatem wyeliminowane zostało ryzyko wycieku, wybuchu czy zatruć.

Jeśli chodzi o samo użytkowanie w warunkach domowych to pellet również zasługuje na uwagę. Jego wilgotność jest znacznie niższa niż w przypadku drewna i dla wysokiej jakości produktu nie przekracza 10%. Pamiętajmy o tym, że popiół powstały w wyniku spalania jest bardzo dobrym nawozem, który można wykorzystać np. w ogródku.

Wspomnieć należy także o wartości opałowej pelletu, która jest zdecydowanie wyższa niż drewna. Sam opał jest także bardzo wygodny w użytkowaniu. Piece do pelletu są tak skonstruowane, że niemal nie wymagają od nas obsługi. Sterowniki są automatyczne co sprawia, że zadana temperatura jest utrzymywana bez konieczności monitorowania urządzenia. Jedyne co należy zrobić to raz na kilka dni uzupełnić podajnik pieca pelletem.

Wybór należy oczywiście do nas, ale jeśli szukamy optymalnych rozwiązań to nieco więcej plusów stoi po stronie pelletu. Jest to materiał ekologiczny, emitujący niskie ilości substancji szkodliwych, powstaje z naturalnych odpadów drzewnych i nie wymaga od nas szczególnej obsługi.

Comment here