PoradyWnętrza

Czy ogrzewanie biomasą się opłaca?

W ostatnich miesiącach bacznie przyglądamy się temu, co dzieje się z cenami paliw kopalnianych. Ceny węgla kamiennego, ekogroszku, gazu ziemnego i oleju opałowego znacząco wzrosły, dlatego wiele osób rozważa wymianę źródła ciepła na inne, bardziej ekologiczne i łatwiej dostępne. Wśród wielu rozwiązań na uwagę zasługuje zwłaszcza jedno – ogrzewanie biomasą.

Biomasa, czyli ekologiczny materiał opałowy

Biomasą nazywamy grupę paliw grzewczych, które powstają ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem części roślin. Śmiało można powiedzieć, że surowcem wykorzystywanym w procesie powstawania biomasy są produkty bądź odpady poprodukcyjne pochodzące z rolnictwa, leśnictwa lub pokrewnych dziedzin gospodarki.

Roślinami najczęściej wykorzystywanymi do produkcji pelletu są drzewa (zręby, wióry), zboża (słoma) i słonecznik (łupiny). Natomiast zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem biomasy jest pellet drzewny. Przykładowo pellet sosnowy produkuje hurtownia pelletu Tarskol. Jest to pellet wysokokaloryczny, umożliwiający ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie pomieszczeń. Wynika z tego, że ogrzewanie biomasą naprawdę się opłaca.

Biomasę uznaje się za paliwo ekologiczne z kilku względów. Ważny jest sposób pozyskiwania surowca. Rośliny, w przeciwieństwie do paliw kopalnianych, są źródłem właściwie niewyczerpanym, bo cały czas można siać/sadzić nowe. Co prawda drzewo rośnie wiele lat, ale jednak odrasta. Jest to surowiec pochodzenia naturalnego, co stanowi dodatkowy plus. Poza tym drzew nie ściana się specjalnie po to, by wyprodukować z nich pellet. Ścinane są w innym celu, natomiast producenci pelletu wykorzystują jedynie zręby i wióry, a więc materiał poprodukcyjny.

Pellet drzewny i jego kaloryczność

Ogrzewanie pelletem to dobra opcja dla tych, którzy troszczą się o jakość powietrza w polskich miastach. Ale pellet wybierają również ci, którzy chcą ogrzewać dom efektywnie i ekonomicznie. Dobry pellet drzewny to paliwo wysokokaloryczne – kaloryczność ma wartość zbliżoną do tej, jaką pozyskujemy w przypadku węgla typu ekogroszek.

Wysoka kaloryczność sprawia, że spalając mniejszą ilość paliwa, jesteśmy w stanie oddać do pomieszczeń większą ilość ciepła, aniżeli w przypadku innych paliw. Zapasy opału na zimę nie kurczą się w zastraszającym tempie, dlatego nie dochodzi do nadwerężenia domowego budżetu.

Łatwość obsługi kotłów pelletowych

Pellet ma również tę przewagę nad innymi paliwami grzewczymi, że jest niezwykle czysty. Obok kotła na pellet można nawet suszyć pranie. Nie musimy obawiać się, że na ścianach i pozostawionych w kotłowni przedmiotach osadzą się ciemne zanieczyszczenia. Nie musimy bać się nieprzyjemnych zapachów, ani zabrudzeń na podłodze. Takie zanieczyszczenia są charakterystyczne dla węgla, natomiast pellet drzewny nie brudzi. Poza tym pakowany jest w wygodne worki o pojemności kilkunastu kilogramów, co również ułatwia transport, przechowywanie i użytkowanie pelletu.

Comment here