PoradyWnętrza

Jakie schody na strych?

Strych to przestrzeń bezpośrednio pod więźbą dachową. W zależności od typu budynku i potrzeb inwestorów, strych może być tym samym, co poddasze, albo przestrzenią usytuowaną bezpośrednio nad poddaszem. Poddasze zawsze stanowi najwyższą kondygnację budynku, niezależnie od tego, czy zostało zaadoptowane do celów mieszkalnych, czy też nie. Jeśli nie zostało, to najczęściej pełni funkcję strychu. Jeśli zostało, to często za strop służy tutaj konstrukcja z płyt kartonowo-gipsowych, a dopiero nad nią rozpościera się strych.

Jakie powinny być schody na strych?

Schody na strych powinny być trwałe i łatwe w rozkładaniu/składaniu. Ponadto powinny zapewniać dobrą izolację cieplną, zwłaszcza jeśli strych nie jest ogrzewany. Co do rodzaju schodów, ich wymiarów i kształtu, ważne będzie to, czy strych to po prostu poddasze, czy właśnie przestrzeń znajdująca się nad nim.

Jeśli strych zajmuje całe poddasze, prawdopodobnie jest intensywnie użytkowany. Strop jest na tyle solidny, że na strychu swobodnie można przechowywać stare sprzęty, meble, pamiątki, dekoracje świąteczne, zabawki ogrodowe, a nawet przetwory. Na strychu można też suszyć pranie. Wejście na taki strych powinno być wygodne, a więc dostatecznie szerokie i niezbyt strome. Jeśli strych jest ogrzewany i nie ma potrzeby zamykania otworu w stropie, dobrze sprawdzą się drewniane schody młynarskie, albo atrakcyjne cenowo schody modułowe. Natomiast w sytuacji, gdy chcemy zamontować schody z klapą, najlepsze będą wysokiej jakości schody strychowe z drewna. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu produktów. Warto wybrać schody o solidnej konstrukcji, dość grubych i szerokich stopniach i wyposażone w barierkę.

Schody na strych nad poddaszem

W Polsce buduje się sporo domów jednorodzinnych, ale rzadko są to budynki bardzo wysokie. Inwestorzy najczęściej stawiają na domy parterowe z poddaszem użytkowym. Dopiero nad poddaszem znajduje się strych. Jego wymiary są niewielkie, dlatego nie sposób przechowywać tam wielu rzeczy, poza tym kartonowo-gipsowa konstrukcja nie jest na tyle solidna, by mogła udźwignąć znaczny ciężar. Dlatego taki strych albo pozostaje pusty, albo służy do przechowywania lekkich przedmiotów. Niemniej dojść do niego powinno zostać zapewnione. Dlaczego? Ponieważ dzięki niemu możemy kontrolować stan więźby dachowej, lokalizować ewentualne przecieki i dostać się do wyłazu dachowego.

Schody na taki strych nie muszą być produktem najwyższej klasy, niemniej warto, by miały solidny zamek i dobrą izolację, co zapobiegnie stratom ciepła. Warto wybrać schody wykonane z twardego drewna, które nie odkształca się pod byle naciskiem i przez wiele lat zachowuje formę. Kolorystyka schodów może być dowolna, natomiast warto zwrócić uwagę na spodni kolor klapy. Dużym zainteresowaniem cieszą się klapy w kolorze białym, które nie wyróżniają się na tle białego sufitu.

Schody strychowe rozkładane

Klasyczne schody strychowe składają się niczym harmonijka, ale na rynku znajdziemy również produkty innego typu. Wybierzmy takie schody, które będzie można swobodnie rozłożyć w pomieszczeniu, bez konieczności przesuwania mebli, czy zdejmowania ozdób ze ścian.

Comment here