Porady

Czym charakteryzuje się fototapeta laminowana?

fototapeta laminowana

Fototapety laminowane powstają w procesie technologicznym. Polega on na tym, że na wierzchnią warstwę tapety kładzie się warstwę ochronną. Tą warstwą jest właśnie laminat. To on sprawia, że materiał jest trwalszy, bardziej odporny na wilgoć, a także ścieranie czy zadrapania i zarysowania. Co więcej właściwości laminatu sprawiają, że fototapeta laminowana będzie mniej podatna na blaknięcie.

Te cechy sprawiają, że fototapeta laminowana będzie dłużej nam służyć, nie tracąc swojego oryginalnego wyglądu. Druk na fototapecie dzięki laminatowi jest w pewnym sensie uszlachetniony. Tego rodzaju fototapetę z powodzeniem możemy zastosować w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, np. w łazience. Zaleca się jednak wówczas zabezpieczenie krawędzi wydruku warstwą silikonu.

Fototapeta laminowana – na czym polega laminowanie?

Laminowanie to swego rodzaju proces. Nie jest on skomplikowany i polega na położeniu na wierzchniej warstwie druku fototapety cienkiej powłoki przezroczystego i płynnego lateksu. Surowiec po wyschnięciu tworzy bardzo wytrzymałą i niewidoczną dla oka warstwę ochronną. Jak już wiemy zadanie jakie stoi przed warstwą laminatu to ochrona samego druku, jego oryginalnych kolorów i wzorów. Sam laminat pozwala także na skuteczne zmywanie, można użyć wilgotnej ściereczki, by pozbyć się zabrudzeń.

Warto pamiętać też o tym, że mimo tego że laminat to dodatkowa warstwa na druku fototapety to nie ma ona najmniejszego wpływu na jej oryginalny wygląd. Druk, wzory, kolorystyka pozostają tak samo wyraźne jak w wersji bez warstwy laminowanej. Nie ma więc najmniejszych obaw o to, że fototapeta laminowana traci cokolwiek ze swej pierwotnej wersji.

Czy fototapeta laminowana może mieć dowolny wzór?

Jak już wiemy warstwa laminatu nie ma najmniejszego wpływu na ostateczny wygląd fototapety. Co oznacza, że mamy bardzo szerokie pole wyboru i możemy spokojnie wybrać coś co będzie pasowało, wpisywało się w aranżację zarówno salonu, sypialni, pokoju dziecka czy łazienki lub kuchni. Obecna rynkowa oferta jest bardzo szeroka, zatem do kuchni może trafić fototapeta laminowana z wiejskim krajobrazem, wzorami nawiązującymi do warzyw czy owoców. Salon może ozdobić materiał z nadrukiem w nowoczesne formy geometryczne czy bardziej przytulne wzory. Możliwości jest bardzo wiele. Warto też wiedzieć, że fototapeta laminowana może być wykończona w sposób matowy lub lśniący, co powoduje że możemy jeszcze lepiej dopasować materiał do całej aranżacji pomieszczenia.

Fototapety na wymiar – gdzie można je położyć?

Pierwsza myśl sugeruje, że fototapeta może trafić wyłącznie na ścianę. Rzeczywiście dekoracje tego typu właśnie tam trafiają najczęściej. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie żeby odświeżyć innego rodzaju powierzchnie. Dobrze dobrany wzór może odświeżyć lodówkę. Możemy także położyć fototapetę na płytki w kuchni, dzięki czemu bez dużego nakładu prac nadamy nowy charakter wnętrzu. Możliwości jest wiele, i wiele będzie zależeć od naszej twórczej inwencji.

Comment here