Materiały budowlanePorady

Czym charakteryzuje się tarcica sosnowa?

Tarcica sosnowa to jeden z podstawowych produktów tartacznych. Tartaki oferują szereg różnych produktów z drewna, niektóre znajdują się w standardowej ofercie, inne przygotowywane są na specjalne zamówienie. Dobry tartak jest w stanie przygotować dla klientów listewki, kantówki, deski podłogowe i inne drewniane produkty we wskazanych wymiarach. Zamówienia realizowane są szybko, a dostarczane produkty spełniają wymagania jakościowe. Natomiast faktem jest, że podstawowym produktem oferowanym przez tartak jest tarcica, która powstaje w wyniku podłużnego przetarcia kłody drewna na specjalnych piłach. Największym zainteresowaniem cieszy się tarcica sosnowa.

Jak powstaje tarcica?

Aby drewno mogło być wykorzystane w różnego rodzaju projektach, najpierw musi być odpowiednio przygotowane, a przede wszystkim równo pocięte. Do produkcji mebli, drzwi i okien, desek tarasowych i elewacyjnych wykorzystuje się wyłącznie dobrej jakości drewno. Oczywiście istotny jest gatunek drewna, ale poza tym na jakość drewnianego produktu wpływa wiek drewna, to, czy jest wolne od pleśni i chorób grzybiczych, pozbawione uszkodzeń, odpowiednio docięte. Pierwsze cięcie powalonej kłody drewna nazywa się właśnie przecieraniem – stąd nazwa tarcica.

Tarcica powstaje w wyniku poziomego piłowania kłody drewna. Piłowanie może odbywać się z dwóch stron, albo jednocześnie z czterech. Jeśli brzegi przepiłowanego drewna nie są ścięte, mówimy o tarcicy nieobrzynanej. Z kolei w sytuacji, gdy piłowanie dotyczy wszystkich czterech płaszczyzn, tarcicę nazywany obrzynaną. Drewno prosto z tartaku przygotowuje się i tak, i tak, ponieważ różne są wymagania i potrzeby klientów.

Tarcica sosnowa a inne rodzaje tarcicy

Tarcicę przygotowuje się z różnych gatunków drzew rodzimych, a także ze sprowadzonego drewna egzotycznego. W naszych warunkach geograficznych największym zainteresowaniem cieszy się tarcica sosnowa z tartaku. Drewno sosnowe jest łatwo dostępne i tanie, co wynika z powszechnego występowania sosny na terenie naszego kraju. Jest to zdecydowanie najpopularniejsze drzewo iglaste w Polsce. Rośnie na terenie całego kraju, z wyjątkiem obszarów wysokogórskich.

Oprócz tarcicy sosnowej, tartaki oferują m.in. tarcicę dębową, jesionową, świerkową, czy bukową. Jednak tarcica sosnowa wyróżnia się na tym tle, ponieważ jest to drewno odpowiednie do wielu zastosowań.

Czym wyróżnia się sucha tarcica sosnowa?

Drewno prosto z tartaku może być suche bądź nadal mokre. Zdecydowana większość klientów zainteresowana jest jednak zakupem drewna suchego. Tarcicę sosnową suszy się na dwa sposoby, czyli albo naturalnie (na powietrzu), albo w specjalnej suszarni. Sucha tarcica sosnowa jest drewnem wytrzymałym, ale łatwym w obróbce. Drewno nie jest tak twarde jak dąb czy buk, ale jego parametry wytrzymałościowe są wysokie, przez co sosna wykorzystywana jest zarówno jako drewno konstrukcyjne, jak i surowiec na podłogi czy meble. Drewno sosnowe jest lekkie i łatwe w sklejaniu. Na uwagę zasługuje również jego jasny, ciepły odcień oraz atrakcyjne usłojenie.

Comment here