Budowa

Dachy z trzciny

Dachy z trzciny

Czy dachy z trzciny można zabezpieczyć przed ogniem?

Dawniej strzechę wykonywano głównie ze słomy, natomiast współcześnie dominują dachy z trzciny. Popularne są szczególnie w budownictwie regionalnym oraz jako pokrycie altan ogrodowych, ale to nie jedyne ich zastosowania. Dach trzcinowy idealnie komponuje się ze ścianami wykonanymi z drewna, ale zarówno trzcina, jak i drewno, są materiałami łatwopalnymi. Z tego też powodu ważną kwestią jest zabezpieczenie dachu trzcinowego przed ogniem.

Dachy z trzciny – rodzaje zabezpieczeń przed ogniem

Zabezpieczanie trzcinowych dachów przed ogniem opiera się przede wszystkim na stosowaniu specjalnych środków chemicznych, którymi należy pokryć powierzchnię dachu. Niezwykle istotną kwestią jest również budowa komina o odpowiedniej wysokości i grubości. Ponadto nie należy zapominać o zastosowaniu ognioodpornych elementów konstrukcyjnych, które w razie pożaru strzechy uchronią wnętrze budynku przed zniszczeniem.

Dachy z trzciny można zabezpieczyć stosując:

  • Impregnaty – impregnację wykonuje się pod ciśnieniem, już po położeniu strzechy. Specjalny preparat chroni strzechę nie tylko przed działaniem ognia, ale także niekorzystnych warunków atmosferycznych. Impregnatów nie należy nakładać na mokrą strzechę, ani w warunkach umożliwiających ich wypłukanie (tj. w trakcie opadów). Pokryciu ulega wierzchnia warstwa dachu oraz okap.
  • Folie na łaty – specjalne folie służą do owijania i pokrywania łat wchodzących w konstrukcję dachu. W razie, gdyby zapłonęła strzecha, folia chroni przed ogniem wnętrze budynku. Doskonale współgra z niepalną wełną mineralną.
  • Nierdzewne druty wiązałkowe – dachy z trzciny powinny być mocowane przy użyciu drutów odpornych na działanie wysokich temperatur, do tego nierdzewnych. Środki używane do impregnowania strzechy również nie powinny powodować korozji drutu.
  • Kominy o odpowiedniej wysokości i grubości – odpowiednio zbudowany komin to taki, który chroni strzechę przed działaniem ognia. Wydostający się z komina dym nie może stykać się bezpośrednio z pokryciem dachu. Pamiętajmy, że nieprawidłowo wykonane kominy są najczęstszą przyczyną pożarów dachów z trzciny.

Comment here