Ci, którzy nigdy nie musieli odpowiadać za żadną inwestycję budowlaną i od zawsze mieszkają w budynku wielorodzinnym, być może nie wiedzą, jaką funkcję pełni drabinka, którą spotkać można na niektórych dachach. Prawidłowo powinno nazywać się ją płotkiem przeciwśniegowym, ale ze względu na charakterystyczny wygląd utarła się też nazwa drabinka przeciwśniegowa na dach.
Ochrona przeciwśniegowa – dlaczego to takie ważne?
W Polsce rzadko narzekamy na nadmiar białego puchu – ostatnie zimy były dość łagodne, dlatego wielu zapomniało, jak poważne zagrożenie stanowi śnieg zalegający na dachach budynków. Pogoda bywa jednak nieprzewidywalna i choć przyzwyczailiśmy się do łagodnych zim, zawsze mogą się przydarzyć intensywne opady śniegu, po których nadciągną srogie mrozy. Śnieg tygodniami będzie zalegał na dachach i poboczach dróg, naprzemiennie topiąc się i zamarzając, a w efekcie przekształcając w twarde i ciężkie bryły pokaźnych rozmiarów. Taka bryła nie tylko obciąża konstrukcję budynku, ale stanowi zagrożenie dla wszystkiego, co znajduje się poniżej dachu.
Śnieg, który nagle osunie się z dachu, może uszkodzić rynny i okapy, a także elewację i przedmioty pozostawione na balkonie albo tarasie. Może połamać również rośliny posadzone obok budynku, zniszczyć elementy ogrodzenia czy zaparkowane w pobliżu pojazdy. Ciężki, twardy śnieg stanowi również ogromne zagrożenie dla ludzi przemieszczających się obok budynku. Zagraża nie tylko domownikom, ale i przechodniom (najczęściej dotyczy budynków wielorodzinnych czy obiektów użyteczności publicznej). Aby zapobiec takim sytuacjom, należy zainwestować w system ochrony przeciwśniegowej, a jednym z jego najważniejszych elementów jest drabinka przeciwśniegowa na dach.
Drabinka przeciwśniegowa na dach – jak to działa?
Stosowanie systemów ochrony przeciwśniegowej na dachach budynków ma zapobiec konsekwencjom wynikającym z nagłego osuwania się dużych połaci śniegu. Śnieg może, a nawet powinien spaść z dachu, ale powinno odbywać się to w bezpieczny sposób. Drabinka przeciwśniegowa na dach ma za zadanie nie dopuścić do nagłego osunięcia śniegu poprzez przytrzymanie bryły na wysokości. Topniejący śnieg jest stopniowo uwalniany i zsuwa się w dół pomiędzy szczebelkami drabinki. Płotek przeciwśniegowy jest wytrzymały i nadaje się do montażu na różnych typach pokryć dachowych, dlatego popularność produktu przewyższa popularność śniegołapów rurowych. Co prawda zasada działania jest podobna, ale produkty różnią się wyglądem. Drabinka przeciwśniegowa na dach ma szczebelki ustawione pionowo do połaci dachu, natomiast śniegołapy rurowe usytuowane są w pozycji poziomej.
Inne zabezpieczenia na dach
Oprócz płotków przeciwśniegowych czy śniegołapów rurowych w skład systemów ochrony przeciwśniegowej mogą wchodzić również rozbijacze śniegu. Ich zadaniem nie jest przytrzymywanie zmarzniętego śniegu na dachu, a rozbijanie go na mniejsze kawałki. Śnieg, który zsuwa się z dachu, natrafia na ostrze rozbijacza, które rozbija go na części mniej zagrażające bezpieczeństwu domowników czy przechodniów.
Comment here