Porady

Jakie schody wewnętrzne wybrać?

schody

Funkcjonalny rozkład pomieszczeń i wygodne schody wewnętrzne to warunki konieczne do tego, by dom można było nazwać komfortowym. Wybór schodów musi być dobrze przemyślany – nie jest to mebel, który można wymieniać co kilka lat, w zależności od aktualnej mody i upodobań. Zatem jakie schody wybrać, by nie żałować?

Z czego wykonuje się schody wewnętrzne?

Schody do domu można wykonać z różnych materiałów. Poniekąd uzależnione jest to od rozmiarów budynku. Istotne jest, czy mówimy o budynku piętrowym, czy też wyposażonym w poddasze użytkowe. Ważna jest wysokość pomieszczenia, w którym mają stanąć schody oraz jego przeznaczenie. Inaczej wyglądają schody, które zajmują wydzieloną klatkę schodową, a inaczej takie, które znajdują się bezpośrednio w salonie.

Najczęściej schody wewnętrzne wykonuje się z żelbetonu lub z drewna. Wydaje się, że schody betonowe są oczywistym wyborem wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z budową od podstaw, ale to nie do końca jest prawda. Schody żelbetonowe spotykamy przede wszystkim w domach piętrowych. Znaczna wysokość schodów oraz konieczność zapewnienia wygodnego dostępu do pomieszczeń znajdujących się na piętrze, niejako wymuszają konieczność wykonania żelbetonowej konstrukcji, spójnej z konstrukcją całego budynku.

Schody wewnętrzne żelbetonowe

Schody żelbetonowe należy umieścić w projekcie, ponieważ są jednym z etapów budowy. Muszą być trwale zespolone ze ścianami i stropem. Taka konstrukcja jest bardzo trwała i stabilna. Schody żelbetonowe nie odkształcają się, nie kołyszą, nie niszą po użyciu chemii domowej. Trwałość konstrukcji, a także fakt, że można ją obłożyć dowolnym materiałem, należą do największych zalet schodów żelbetonowych.

schody

Jeśli chodzi o materiały na schody żelbetonowe, możliwości są bardzo szerokie. Część osób decyduje o pozostawieniu betonowej powierzchni, ograniczając się do zabezpieczenia betonu specjalnym środkiem. Dzięki niemu beton nie pyli i nie brudzi, poza tym zwiększa się jego estetyka. Innym rozwiązaniem są dywanowe nakładki na schody, czy też całe chodniki, którymi przykrywa się stopnie i podstopnice schodów żelbetonowych. Znacznie popularniejszym rozwiązaniem są jednak płytki schodowe, czyli materiały wyprodukowane typowo z myślą o ułożeniu na schodach. Takie płytki nie mogą być zbyt gładkie i śliskie, poza tym powinny posiadać wysoką odporność na ścieranie. Kolejnym materiałem na schody wewnętrzne żelbetonowe jest drewno.

Schody wewnętrzne drewniane

Część osób uważa, że zamiast wylewać schody z żelbetonu, a potem zatrudniać stolarza, który obuduje je drewnem, lepiej po prostu zamówić schody wewnętrzne drewniane. Możliwości jest wiele, począwszy od zakupu gotowych schodów w sklepie, poprzez schody modułowe, które w dużym stopniu da się dostosować do własnych potrzeb, skończywszy na wykonaniu schodów u stolarza, na podstawie wcześniej przygotowanego projektu. Schody drewniane dostępne są w mocno zróżnicowanych cenach, a mnogość modeli jest tak ogromna, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Comment here