BudowaPoradyRemont Domu

Gaz czy pellet? Najlepszy opał do ogrzewania domu

Gaz czy pellet

Zarówno w nowopowstających budynkach, jak i w obiektach modernizowanych można, a nawet należy stosować ekonomiczne i ekologiczne metody ogrzewania. Od kilku lat prym wiodą tutaj dwie metody, czyli ogrzewanie gazowe i ogrzewanie pelletem. Ale które z wymienionych paliw uznaje się za lepsze – gaz czy pellet?

Gaz w zabudowie jednorodzinnej

Jeszcze kilkanaście lat temu ogrzewanie gazowe było metodą dostępną jedynie dla mieszkańców budynków wielorodzinnych podłączonych do gazociągu miejskiego oraz domów mieszkalnych, które znajdowały się w pobliżu gazociągów. Na przestrzeni lat sieć gazociągowa została znacznie rozbudowana, dzięki czemu przyłączyli się do niej mieszkańcy kolejnych osiedli, a nierzadko również miejscowości podmiejskich. Jednak to nie tylko większy dostęp do gazu ziemnego sprawił, że ogrzewanie gazowe zyskało tak dużą popularność. Ogromna w tym zasługa gazu płynnego LPG. To dzięki niemu wiele domów dysponuje własną, prywatną instalacją gazową.

Gaz czy pellet? Zalety ogrzewania gazowego

Ogrzewanie gazowe wybierane jest ze względu na niskie koszty eksploatacji. Co prawda koszty początkowe wykonania instalacji gazowej nie należą do najniższych, ale zdecydowanie warto odłożyć środki na ten cel, by wkrótce móc tanio ogrzewać swój budynek. Rachunki za gaz ziemny nie przerażają, a i wymiana pojemników z gazem płynnym LPG nie jest zabiegiem kosztownym ani skomplikowanym pod względem logistycznym. Ogrzewanie gazowe zapewnia stałą dostawę ciepła. W domu panuje optymalna temperatura bez względu na to, czy ktoś w nim przebywa, czy budynek przez większość dnia stoi pusty.

Korzystanie z instalacji gazowej jest bardzo wygodne, bo bezobsługowe. Nie trzeba pilnować ognia, sprawdzać, czy nie zapycha się podajnik, czyścić pieca. Nie potrzeba też szukać miejsca do składowania opału. Ogrzewanie gazem jest metodą czystą. Koniec z kotłownią, w której unosi się pył i przykre zapachy. Poza tym spalanie gazu nie wpływa negatywnie na jakość powietrza i nie przyczynia się do powstawania szkodliwego smogu.

Gaz czy pellet? Zalety ogrzewania pelletem

Pellet to paliwo zaliczane do biomasy, czyli grupy paliw powstałych z produktów lub odpadów produkcji rolnej, leśnej i powiązanych gałęzi przemysłu. Pellet może powstać z nasion słonecznika, słomy, trzciny lub odpadów drzewnych. W przydomowych kotłowniach najczęściej spala się pellet drzewny, powstały ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem zrębów i wiórów. Pellet drzewny śmiało można nazwać paliwem odnawialnym. Nowe drzewa cały czas wyrastają, podczas gdy zasoby węgla czy gazu ulegają zużyciu.

Producent pelletu dobrej jakości dostarcza paliwo wysokoenergetyczne, takie, które nie tylko świetnie się spala, dostarczając do pomieszczeń odpowiednią ilość ciepła, ale i nie powoduje powstawania szkodliwego smogu. W procesie spalania pelletu nie dochodzi do emisji do atmosfery dwutlenku węgla.

Warto również dodać, że pellet jest paliwem łatwym w transporcie i przechowywaniu. Granulat pakowany jest w wygodne, piętnastokilogramowe worki. Może być składowany w domu, ponieważ nie brudzi i nie wydziela przykrych zapachów. Obsługa kotłów na biomasę również jest bardzo łatwa.

Comment here