Schody wykonane z drewna mają wiele zalet, na czele z ich niewątpliwym urokiem i naturalnością. W przeciwieństwie do schodów pokrytych płytkami ceramicznymi, sprawiają, że wnętrze staje się ciepłe i przytulne. Po drewnianych stopniach można bez obaw stąpać bosą stopą. Niestety, w przeciwieństwie do produktów ceramicznych, drewno wymaga nieco bardziej rozważnej pielęgnacji. Jak dbać o schody drewniane w domu, by przez lata cieszyły efektownym wyglądem?
Drewno na schody do domu
Wytrzymałość schodów drewnianych uzależniona jest od wielu czynników, na czele z gatunkiem drewna wykorzystanego do ich produkcji. Schody do domu powinny być wykonane z twardego drewna, odpornego na naciski i przypadkowe uderzenia. W przeciwnym razie stopnie i balustrada dość szybko zaczną się odkształcać i powstaną w nich nieestetyczne wgłębienia. Pofalowane stopnie są ostatnim, co chcielibyśmy widzieć we własnym domu, dlatego nie próbujmy oszczędzać, kupują tanie schody z drewna złej jakości. Jeśli drewno jest miękkie, to nawet wzmocnienie przy pomocy najlepszego lakieru nie zmieni jego właściwości.
Schody drewniane w Polskich domach najczęściej wykonane są z dębu, jesionu, klonu albo buku. Takie drewno jest nie tylko wytrzymałe, ale i posiada ciekawy układ słoi, co zapewnia mu efektowny wygląd. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też egzotyczne gatunki drewna, takie jak sapeli, iroko czy merbau. Oczywiście niezależnie od wybranego gatunku drewna, schody muszą być odpowiednio zaimpregnowane.
Jak czyścić schody drewniane?
W przypadku schodów gotowych, czyli zarówno schodów drewnianych, jak i modułowych (wykonanych z połączenia drewna i metalu), najlepiej kierować się wskazówkami producenta. Nierzadko producenci polecają konkretne środki do pielęgnacji drewna. W przypadku, gdy schody drewniane wykonujemy na indywidulane zamówienie w lokalnym zakładzie stolarskim, takie wskazówki również otrzymamy, ale zazwyczaj będą one dość ogólne. Dlatego warto wiedzieć, co najbardziej zagraża schodom drewnianym i w jaki sposób usuwać zabrudzenia, by nie uszkodzić lakierowanej powierzchni.
Jeśli chodzi o schody z drewna, najmocniej narażone na zniszczenia są stopnie, a zwłaszcza ich środkowo-przednia część, czyli miejsca, gdzie zazwyczaj stawiamy stopy. Należy zadbać, by nie dostały się tam żadne drobne kamyki czy piasek, a jeśli takie zabrudzenia zostaną przyniesione z dworu, starajmy się jak najdelikatniej (na sucho) usunąć je z drewnianej powierzchni. Pomocna będzie zwykła zmiotka albo odkurzacz z miękką końcówką. Po takim zabiegu można przystąpić do mycia schodów. Starajmy się nie przesadzać z ilością wody. W zupełności wystarczy szmatka nasączona wodą i preparatem do czyszczenia drewnianych powierzchni. Jeśli mamy wrażenie, że schody są zbyt mokre, należy szybko przetrzeć je suchą szmatką.
Jak często odświeżać schody drewniane?
Powtórne malowanie wewnętrznych schodów z drewna lepiej zostawić fachowcom. Jeśli pierwotnie schody zostały odpowiednio zabezpieczone, a czyszczenie drewnianych powierzchni odbywa się zgodnie z wymienionymi wyżej zasadami, powtórne malowanie będzie konieczne dopiero po kilkunastu latach użytkowania.
Comment here