Porady

Jakie kominki pasują do nowoczesnych wnętrz?

Jakie kominki pasują do nowoczesnych wnętrz?

Nowoczesne wnętrza to takie, w których dominuje ograniczona paleta barw, gładkie powierzchnie i skromne dekoracje. Do nowoczesnych pomieszczeń pasują przedmioty i meble o oszczędnym wzornictwie. Dotyczy to również kominka, przez wiele osób uważanego za obowiązkowy element wyposażenia nowoczesnego salonu. Montowane dziś kominki najczęściej zdobione są luksusowym materiałem wykończeniowym, który wygląda jednocześnie efektownie i skromnie. Takim materiałem mogą być gładkie płyty granitowe czy egzotyczne drewno.

Kominek w nowoczesnym stylu

Wybór kominka do salonu uzależniony jest od wielu czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę ilość miejsca w pomieszczeniu i usytuowanie przewodów kominowych. Jeśli kominek ma powstać w nowym domu, jego budowa zostanie uwzględniona w projekcie. Natomiast chcąc postawić kominek w starym budynku, niekiedy musimy wyburzyć ścianę, wykonać dodatkowy otwór w kominie czy przerobić instalację centralnego ogrzewania. Zdarza się, że właściciel budynku rezygnuje z wykonania tego typu prac i zamiast wymarzonego kominka wybiera takie urządzenie, które w danym miejscu da się zamontować bez konieczności przeprowadzania gruntownego remontu. Jeśli pomieszczenie zostało urządzone w klasycznym stylu, nowoczesny kominek niekoniecznie będzie do niego pasował. Natomiast nowoczesne kominki sprawdzą się doskonale w nowych wnętrzach lub świeżo odnowionych.

Nowoczesność a minimalizm

Kominek w nowoczesnym stylu wpisuje się w ideę minimalizmu. Patrząc na urządzenie, dostrzegamy proste formy, gładkie powierzchnie i brak zdobień. Nowoczesny kominek nie ma nic wspólnego z kominkami wyposażonymi w pokaźną, zdobioną płaskorzeźbami i różnego rodzaju półeczkami obudową. Nowoczesne kominki zazwyczaj wbudowane są głęboko w ścianę, tak by zajmowały jak najmniej miejsca w salonie. Jeśli nie jest to możliwe, dąży się do obudowania wkładu w taki sposób, by kominek wpasował się w klimat pomieszczenia.

Kominki do nowoczesnych wnętrz – wkład kominkowy i obudowa

W sklepach dostępne są wkłady kominkowe z pojedynczą, prostą szybą, jak i wkłady przeszklone z dwóch, a nawet trzech stron. Duża ilość powierzchni szklanych to jedna z charakterystycznych cech nowoczesnego stylu. Ze szkłem doskonale komponuje się obudowa wykonana z luksusowego materiału wykończeniowego. W tej roli dobrze sprawdza się granit, marmur czy trawertyn. Gładkie płyty kamienne mają dodatkowo tę zaletę, że są odporne na działanie wysokich temperatur a przy tym łatwe w pielęgnacji. Utrzymanie czystości na kamiennej obudowie nie jest w żaden sposób problematyczne.

Ci, którzy marzą o nowoczesnym kominku do swojego wnętrza, ale z różnych względów nie są w stanie zamontować w salonie wkładu kominkowego wraz z obudową, mogą postawić na kominki elektryczne. Takie urządzenia nie wymagają przewodów kominowych więc ograniczenia w ich montażu są mniejsze. Oczywiście doznania estetyczne a także użytkowa funkcja kominka zostają nieco ograniczone, ale jest to jakieś sposób na spełnienie marzenia o salonie z kominkiem.

Comment here