Porady

Rodzaje pelletu

Rodzaje pelletu

Rozważając wykonanie nowej instalacji grzewczej w budynku, pod uwagę bierzemy metody ogrzewania, które są wygodne w obsłudze i ekonomiczne. Z uwagi na rosnące zainteresowanie tematyką walki ze smogiem, chcemy, by metoda ogrzewania była również ekologiczna. Wszystkie te warunki spełnia ogrzewanie pelletem. Na rynku dostępne są różne rodzaje pelletu, ale największą popularnością niezmiennie cieszy się pellet drzewny.

Dlaczego warto ogrzewać dom pelletem?

Pellet charakteryzuje się wysoką kalorycznością, co oznacza, że do ogrzania domu o określonej powierzchni zużyjemy go mniej, aniżeli zużylibyśmy paliwa innego rodzaju. Im lepszej jakości pellet, tym lepiej się spala i tym, bardziej ekonomiczne ogrzewanie.

Pisząc o zaletach ogrzewania pelletem, koniecznie należy wspomnieć o sposobie korzystania z kotłów na biomasę. Nowoczesne piece na pellet to urządzenia niewymagające skomplikowanej obsługi, właściwie przez długi czas mogą działać bezobsługowo. Kocioł uruchamia się samoczynnie, co oznacza, że domownicy nie są odpowiedzialni za rozpalanie ognia, nie musza znosić rozpałki ani korzystać ze starych gazet. Poza tym piec sam pobiera odpowiednią ilość opału, nie ma potrzeby pilnowania ognia i kontrolowania paleniska. Wystarczy raz na kilka dni czy też raz na tydzień uzupełnić zasobnik, wsypując do niego kilka worków pelletu. To, że pellet przechowywany jest w workach, również stanowi duże ułatwienie. Worki są stosunkowo lekkie (zazwyczaj 15 kg) i poręczne, dlatego łatwo można je chwycić i unieść bez obaw, że granulat rozsypie się po pomieszczeniu. Warto też dodać, że pellet nie brudzi. Gdyby na podłogę w kotłowni spadła bryłą węgla, zostałby czarny ślad, natomiast pellet nie pozostawia zabrudzeń.

Rodzaje pelletu a ekologia

Wśród zalet ogrzewania pelletem należy wymienić również brak negatywnego wpływu na jakość powietrza. Pellet zalicza się do biomasy, czyli grupy paliw powstałych z odpadów produkcji rolnej, leśnej i pokrewnych gałęzi przemysłu. Powstały granulat jest zatem produktem pochodzenia naturalnego, do tego odnawialnym, bo rośliny, niezależnie od tego czy mówimy o trzcinie, trawach czy drzewach, cały czas rosną i nic nie wskazuje na to, by kiedykolwiek rosnąć przestały. Oczywiście nie pochwala się sytuacji, gdy drzewa wycinane są tylko po to, by powstał z nich pellet. Chodzi raczej o to, by pellet produkowany był z odpadów drzewnych, powstających przy okazji obróbki drewna. Gdyby nie produkcja pelletu, odpady te uznano by za niepotrzebne.

Pellet z odpadów drzewnych i roślin energetycznych

Odpady drzewne to nie jedyny surowiec wykorzystywany do produkcji pelletu, choć to właśnie pellet drzewny najczęściej stosuje się w przydomowych kotłowniach i to producent pelletu drzewnego realizuje największą ilość zamówień. Pozostałe rodzaje pelletu powstają przede wszystkim z surowców pochodzących z produkcji rolnej, a więc słomy zbóż, siana, trzciny i innych roślin energetycznych. Pellet wytwarza się również z łuski słonecznika. Poszczególne rodzaje pelletu różnią się kolorem, ale i kalorycznością, poza tym niektóre z nich lepiej sprawdzają się do ogrzewania domów jednorodzinnych, inne doskonale radzą sobie z ogrzaniem budynków przemysłowych.

Comment here