Piec, który ma ogrzewać cały dom, ale także wodę powinien być piecem bezawaryjnym. Wyobraźmy sobie, że podczas najzimniejszej w roku zimy piec nagle przestaje grzać. To możliwe, ale jednak ten scenariusz można niemal zupełnie wyeliminować. By to się udało należy o piec na pellet odpowiednio dbać. Każdy producent pelletu, a tym bardziej samych pieców zaleca odpowiednią konserwację. Wprawdzie tych czynności serwisowych jest wiele, to tak samo wiele z nich będziemy w stanie wykonać we własnym zakresie. Dlatego warto np. wiedzieć ile zostaje popiołu po tygodniu użytkowania, a może piec na pellet warto czyścić z popiołu częściej? Te i inne zagadnienia związane z kotłem na pellet prezentujemy poniżej.
Piec na pellet i konserwacja
Jedną z podstawowych czynności jakie należy wykonywać przy piecu to czyszczenie go z popiołu. Pamiętajmy, że spalanie pelletu generuje wspomniany popiół. Zaleca się sprawdzanie zasobnika na popiół przynajmniej raz w tygodniu. Taki zasobnik opróżniamy z pozostałości po spalaniu pelletu i wyrzucamy je do specjalnego pojemnika. Jeśli jednak lubimy prace w ogródku czy mamy piękne rośliny na balkonie, to pamiętajmy że taki popiół jest świetnym nawozem, a także sprawdzi się w kompostowniku. Kotły, które uzyskały 5. klasę są wyposażone w specjalną szufladę, dzięki której opróżnienie pieca z popiołu staje się niezwykle proste.
Inne prace serwisowe
Czyszczenie pieca z popiołu to niejedyna czynność, którą należy przeprowadzać przy piecu. Byśmy mogli cieszyć z bezawaryjności, długoletniego i bezpiecznego użytkowania powinniśmy także kontrolować inne rzeczy. By zapewnić płynność działania pieca sprawdzajmy co parę dni poziom paliwa (zaleca się wykonywać tę czynność co trzy dni). Wprawdzie piec na pellet jest zautomatyzowany, wyposażony w specjalny podajnik, to jednak sam podajnik ma ograniczone miejsce do przechowywania pelletu. Dlatego też przynajmniej raz na trzy dni zajrzyjmy do podajnika, by być spokojnym o to, że piec będzie płynnie działał. Jest to tym bardziej istotne, że przerwa w ogrzewaniu w okresie grzewczym może stanowić niebezpieczeństwo dla całej instalacji, w której zwyczajnie może zamarznąć woda.
Sam piec na pellet to jedno. Wiemy już, że trzeba o niego dbać i to nie tylko raz w roku. Piec znajduje się w kotłowni, a ta także powinna trzymać pewne standardy. Dobrze zagospodarowana i przystosowana do pracy pieca kotłownia także będzie miała przełożenie na bezawaryjność urządzenia. Zaleca się więc regularne sprawdzanie grubości warstwy zanieczyszczeń, które są wynikiem pracy samego pieca. Różnego rodzaju osady czy kurz osadzają się na powierzchni, ich warstwa nie powinna przekraczać 3 mm. Czyśmy także z regularnością wentylator czy sterowniki, na których także może osadzać się kurz.
Piec na pellet to świetne urządzenie, dzięki któremu uda się z powodzeniem nie tylko ogrzać cały dom w okresie grzewczym, ale także zapewnić domownikom dostęp do ciepłej wody przez cały rok. Samo paliwo, czyli pellet to świetna i ekologiczna alternatywa dla węgla czy drewna opałowego.
Comment here