Biorąc pod uwagę różne kryteria, kominki można podzielić na kilka rodzajów. Niektóre z nich cieszą się mniejszym, inne większym zainteresowaniem – wiele zależy od tego, w jakim budynku kominek ma zostać zamontowany. Najpopularniejsze rozwiązanie nie w każdym przypadku okazuje się najlepsze.
Rodzaje kominków – podział ze względu na typ paliwa
Kominki tradycyjne, nawet w nowoczesnej wersji, to urządzenia przeznaczone do spalania paliwa stałego w postaci drewna. Jeśli zapytamy przypadkową osobę, czym pali się w domowym kominku, najpewniej odpowie, że właśnie drewnem. Ale na rynku dostępne są również kominki innego typu, a więc na pellet, biopaliwo albo zasilane energią elektryczną. O ile kominki na pellet działają na podobnej zasadzie, jak kominki na drewno i przeznaczone są do montażu przede wszystkim na parterze budynku jednorodzinnego, o tyle urządzenia na prąd i biopaliwo sprawdzą się również w budynkach wielorodzinnych. Dzięki takim urządzeniom każdy może spełnić marzenie o posiadaniu kominka, nawet jeśli nie jest właścicielem domu jednorodzinnego.
Kominki tradycyjne z paleniskiem otwartym i zamkniętym
W dalszej części artykułu zajmiemy się już wyłącznie kominkami na drewno. Te również można podzielić na kilka pomniejszych kategorii. Zacznijmy od podziału na kominki z paleniskiem otwartym oraz zamkniętym. W przeszłości, zanim rozpowszechniła się produkcja wkładów kominkowych, stanowiących dziś serce nowoczesnego kominka, większość urządzeń miała palenisko otwarte. Odwiedzając zabytkowe dworki i pałace, z łatwością dostrzeżemy, że budowane w przeszłości kominki nie miały żadnych drzwiczek, natomiast wyróżniały się dość masywną, bogato zdobioną obudową. Dziś kominki z otwartym paleniskiem są rzadkością. Większość osób decyduje się na budowę kominka w oparciu o wysokiej jakości wkład kominkowy z zamkniętym paleniskiem. Takie nowoczesne kominki są mniej kłopotliwe i w użytkowaniu, poza tym zapewniają domownikom bezpieczeństwo, ponieważ ogień pali się za szczelnie zamkniętymi drzwiczkami.
Kominki stalowe i żeliwne
Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się wkłady kominkowe stalowo-szamotowe. Można powiedzieć, że to w zdecydowanej większości przypadków klienci decydują się na zakup wkładu ze stali. Wielu producentów kominków wycofało się już z produkcji wkładów żeliwnych, choć te wciąż są dostępne na rynku. Niestety mimo wielu zalet, wkłady żeliwne są cięższe od stalowych, co obok dość wysokiej ceny jest czynnikiem najmocniej wpływającym na decyzje zakupowe.
Kominki konwekcyjne i kominki z płaszczem wodnym
Nowoczesne kominki doskonale sprawdzają się jako dodatkowe źródło ciepła w budynku, ale wiele z nich samodzielnie radzi sobie z ogrzaniem niewielkiego domu. Możliwości są tutaj dwie. Sprzedawcy oferują kominki konwekcyjne, które można połączyć z systemem dystrybucji gorącego powietrza, albo kominki z płaszczem wodnym, które ogrzewają wodę pompowaną do grzejników, a także wodę użytkową. Ci, którzy zastanawiają się nad montażem kominka, który ogrzeje cały budynek, powinni dobrze rozważyć obie opcje. Jeśli w domu są już grzejniki, prawdopodobnie lepsza opcją będzie kominek z płaszczem wodnym.
Comment here