PoradyRemont Domu

Schody zabiegowe – czyli jakie?

Niewielka przestrzeń mieszkalna zmusza do poszukiwania rozwiązań, które pozwolą zaoszczędzić choć trochę cennego miejsca. Wybór mebli, sprzętów musi być dobrze przemyślany – nadmiar rzeczy nie jest wskazany, ale w domu powinno znaleźć się miejsce na wszystko, co niezbędne. Elementem konstrukcyjnym, który świetnie sprawdza się w małych pomieszczeniach, są schody zabiegowe.

Rodzaje schodów wewnętrznych

W budynkach mieszkalnych spotykamy schody różnego typu, począwszy od okazałych schodów wachlarzowych, poprzez klasyczne schody żelbetonowe ze spocznikiem, schody kręcone, skończywszy na minimalistycznych w formie schodach młynarskich albo modułowych. To, jakie schody wybrano do danego domu jednorodzinnego, uzależnione jest od jego rozmiarów, ale też przekonań, potrzeb i oczekiwań domowników.

Schody wykonuje się z żelbetonu, drewna, nierzadko spotykamy również konstrukcje metalowe, ale wzbogacone drewnianymi stopniami. Żelbeton najczęściej stosowany jest w przypadku masywnych schodów o znacznej wysokości. Jeśli schody muszą się zmieścić na niewielkiej powierzchni, poszukuje się innych rozwiązań. Dobrym pomysłem są np. schody zabiegowe z drewna.

Czym są schody zabiegowe?

Kierunek, w jakim podążają schody, nazywa się ich biegiem. Najprostsze modele, np. schody młynarskie, podążają w jednym kierunku i nie zmieniają swojego biegu, dlatego nazywamy je jednobiegowymi. Mamy też schody dwubiegowe ze spocznikiem, albo jednobiegowe z pojedynczym zabiegiem prawym lub lewym. Z kolei schody zabiegowe to takie, które mogą zmieniać kierunek kilkukrotnie, mimo iż nie zostały wyposażone w spoczniki. Zmiana kierunku oznacza zmianę kształtu stopni na trapezowy lub trójkątny.

Schody zabiegowe, w przeciwieństwie do schodów dwubiegowych ze spocznikiem, mogą skręcać pod dowolnym kątem, choć najczęściej na rzucie przypominają kształtem literę U. Brak spocznika oznacza, że schody zajmują mniej miejsca, choć odbywa się to pewnym kosztem. Stopnie na zakrętach zmieniają kształt i głębokość, przez co nie są tak komfortowe i bezpieczne jak stopnie prostokątne. Korzystając ze schodów zabiegowych, należy zachować ostrożność, próbując iść jak najbliżej zewnętrznej krawędzi.

Schody zabiegowe betonowe i drewniane

Schody wewnętrzne zabiegowe można wykonać z żelbetonu, uprzednio przygotowując szalunek z desek. Najlepiej jeśli robi to profesjonalna ekipa budowlana, która odpowiednio zagospodaruje przestrzeń i zdecyduje o kształcie i głębokości poszczególnych stopni.

Wykonanie schodów zabiegowych drewnianych również należy zlecić fachowcom. Niestety oczekiwanie na wolne terminy w dobrych zakładach stolarskich potrafi się znacznie przedłużać, ale na wysokiej jakości schody młynarskie zabiegowe warto poczekać. Ciekawą, znacznie tańszą alternatywą będą gotowe schody kręcone. Warto rozważyć, które rozwiązanie w danym przypadku lepiej spełni swoją funkcję.

Comment here