Ceny paliw rosną w szybkim tempie i nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miało się to zmienić. Zakup paliwa grzewczego, wykorzystywanego w domowej kotłowni, to dziś nie lada wydatek, ale zakupu opału na zimę nie da się uniknąć. Tyle tylko, że zamiast kupować węgiel, lepiej postawić na paliwo ekologiczne, zwłaszcza że rządzący usilnie namawiają do wymiany kopciuchów na nowe kotły grzewcze. Tylko na jaki piec ekologiczny wymienić starego kopciucha?
Rezygnacja z ogrzewania węglem
Nowopowstające domy jednorodzinne wyposażane są w nowoczesne instalacje grzewcze, które zapewniają wygodne, ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie pomieszczeń. Każdy, kto buduje dom, wybiera dostosowaną do jego potrzeb i możliwości metodę grzewczą, którą zamierza wykorzystywać przez co najmniej kilkanaście kolejnych lat. Natomiast w starszych budynkach nierzadko nadal funkcjonują piece węglowe starego typu, nie bez powodu nazywane kopciuchami.
Rezygnacja z ogrzewania węglem to dla wielu trudna decyzja. Węgiel jest paliwem stosunkowo łatwo dostępnym. Mimo że cena za tonę jest obecnie wysoka, to i tak konkurencyjna w stosunku do innych paliw grzewczych. Piece węglowe starego typu bywają kłopotliwe w tym sensie, że trzeba sprawować nad nimi nadzór, trzeba systematycznie dorzucać opał do paleniska, ale obsługa samego pieca nie jest skomplikowana. Nie ma tutaj zaawansowanych programów komputerowych, nie ma funkcji sterowanych za pomocą urządzeń mobilnych.
Z powodów wskazanych powyżej osoby mniej obyte ze współczesnymi technologiami niechętnie rezygnują z ogrzewania węglowego. Większość robi to dopiero wtedy, gdy stary piec ulegnie awarii. Tymczasem o wymianie starego kopciucha na piec ekologiczny warto pomyśleć wcześniej. Dzięki temu zyskamy spokój i bezpieczeństwo, a jednocześnie zatroszczymy się o czystość powietrza. Poza tym warto wiedzieć, że wymieniając stary piec na ekologiczne urządzenie grzewcze, możemy skorzystać z dofinansowania.
Wymiana starego pieca na ekologiczne urządzenie grzewcze
Chcąc wymienić stary piec na nowoczesne urządzenie, mamy do wyboru kilka opcji. Do niedawna sporo mówiło się o ogrzewaniu gazowym, ze szczególnym uwzględnieniem gazu płynnego LPG, ale dziś inne rozwiązania cieszą się zdecydowanie większą popularnością. Wiele osób decyduje się na zakup pieców na ekogroszek, kotłów na pellet i pomp ciepła, z czego wydaje się, że pellet zajmuje tutaj pierwszą pozycję. Ekogroszek to mimo wszystko węgiel, a ceny pomp ciepłą nadal są bardzo wysokie, natomiast liczne zalety pelletu zdecydowanie przemawiają na jego korzyść.
Wartość kaloryczna i cena pelletu
Wyróżniamy kilka rodzajów pelletu, z czego największym zainteresowaniem cieszy się pellet drzewny. Cena pelletu jest porównywalna do ceny ekogroszku, ale, jak zapewnia producent pelletu, biomasa jest paliwem wysokokalorycznym, czystym, łatwym w transporcie i przechowywaniu. Omawiając zalety pelletu, trzeba również dodać, że spalając go, nie przyczyniamy się do powstawania szkodliwego smogu. W procesie spalania emisja dwutlenku węgla do atmosfery jest równa zeru, natomiast innych szkodliwych substancji ograniczona do minimum.
Comment here